Kavrulmuş Susam

Susam Nasıl Kavrulur? (1 Su Bardağı)

Kavrulmuş Susam İçin Malzemeler :

  • 1 su bardağı çiğ susam

Kavrulmuş Susam Nasıl Yapılır?

Kavrulmuş Susam Yapılışı :

Kavrulmuş susam yapımı için; öncelikle çiğ susam tanelerini kontrol edip, içerisinde taş veya yabancı bir madde olmamasına dikkat edin. Ardından 1 su bardağı çiğ susamı yanmaz ve yapışmaz bir tava içine koyup, yayın.

Daha sonra susamları orta ateş üzerinde kokusu çıkıp, açık kahverengi olana kadar tahta ya da silikon bir kaşık yardımı ile sürekli ve eşit bir şekilde karıştırarak, kavurun. Susamlar kavrulma esnasında patlayıp, zıplamaya başlarlar. Bu yüzden susamlardan gözünüzü hiç ayırmayıp, sürekli karıştırın. Susamları kavurmak için tavaya yağ koymanıza gerek yoktur.

Susamları kavurduktan sonra hafif geniş bir kap içine koyup, yayın. Bu şekilde oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Susamları tavada bekletmeye devam ederseniz tavanın sıcaklığı ile birlikte kavrulmaya devam eder ve hızlı bir şekilde yanabilirler.

Kavrulmuş Susama Ne Zaman İhtiyacınız Olsa Bu Şekilde Kolayca Yapın : Kavrulmuş Susam

Kavrulmuş susamı tamamen soğuduktan sonra poğaça, börek, simit, çörek, kek, kuru pasta ve kurabiye gibi hamur işlerinin üzerinde kullanabilirsiniz. Susamı eğer hemen kullanmayacaksanız hava almayan cam bir kavanoz içine koyup, güneş görmeyen, serin ve kuru bir ortamda saklayabilirsiniz.

Kavrulmuş Susam Nasıl Saklanır?

Susamın uzun süre bozulmadan taze bir şekilde kalması için öncelikle kaliteli olması gerekmektedir. Susamı taze olarak muhafaza etmek için ortamın sıcaklığı ve bunu koyacağınız saklama kabı çok önemlidir. Bu yüzden susamı hava almayan cam bir kavanoz içinde güneş görmeyen, serin ve kuru bir ortamda saklayabilirsiniz. Bunun için ağzı vakumlu olan cam kavanozları tercih edebilirsiniz. Susamı poşet içinde muhafaza ederseniz kısa sürede tazeliğini kaybedebilir.

Kavrulmuş Susam Nerelerde Kullanılır?

Kavrulmuş susamı; poğaça, börek, simit, çörek, kek, kuru pasta ve kurabiye gibi hamur işlerinin üzerine serpebilirsiniz. Et ve sebze yemeklerinin üzerine de serpebilirsiniz. Salatalara lezzet ve gevreklik vermesi için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kavrulmuş susamı salata soslarında, tahin yapımında, tahin helvasının hazırlanmasında, humus ve cacık gibi mezeler üzerinde de kullanabilirsiniz.

Susam Fırında Nasıl Kavrulur?

Susamları yağlanmamış fırın tepsisi içine yayın. Önceden ısıtılmış 175 derece fırına verin. Susamları açık kahverengi olan kadar yaklaşık 10 dakika kontrollü bir şekilde pişirin. 2 dakikada bir tepsiyi hafifçe sallayıp, susamların eşit derecede kavrulmasına özen gösterin.

Kavrulmuş Susam Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 10 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 su bardağı kavrulmuş susam içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kavrulmuş Susam İle Alakalı Bunlar da Soruldu;