Domates Konservesi

Kavanozda Çiğ Domates Saklama Tarifi (2 Büyük Boy Kavanoz)

Domates Konservesi İçin Malzemeler :

  • 1,5 kilo domates
  • 2 tatlı kaşığı kaya tuzu

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Domates Konservesi Yapılışı :

Domates konservesi yapımı için; öncelikle 1 buçuk kilo domatesi sirkeli ya da karbonatlı su içinde 10-15 dakika kadar bekletin. Çiğden yapacağınız her sebze konservesi öncesinde sebzeleri sirkeli ya da karbonatlı suda bekletip, iyice sterilize olmasını sağlayın.

Daha sonra domatesleri ortadan ikiye kesin. İlerideki kullanım amacınıza ve domateslerin büyüklüğüne bağlı olarak, domatesleri üçe ya da dörde de kesebilirsiniz.

Diğer tarafta orta boy derin bir tencere içine yarısına gelecek kadar su koyup, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın. Kestiğiniz domatesleri kaynayan suyun içine atın. 1 dakika kadar kaynayan suyun içinde tutun. Domatesleri konservelere yerleştirmeden önce sıcak su içinde kısa bir süre de olsa tutmanın iki önemli sebebi vardır. Bunlardan ilki, bu yöntem ile kuracağımız konserveleri uzun süre kaynatma işlemine tabi tutmayacağımız için, içine koyacağımız domateslerin temiz ve steril olduğundan emin olmamız gerekmektedir. Kaynar su içinde bekletmek bunu sağlayacaktır. Bir diğer önemli faydası da konserveyi kurduktan sonra kullanma esnasında ortaya çıkacaktır. Sıcak suya sokulan domateslerin kabukları çok kolay soyulur. Bu şekilde konservelediğimiz domateslerin de kabukları kullanacağınız zaman çok kolay bir şekilde soyulacaktır.

Domatesleri teker teker sıcak suyun içerisinden bir maşa yardımı ile alın. Ardından domatesleri kavanozların içerisine güzelce yerleştirin. Yerleştirdikten hemen sonra domateslerin üzerine birer tatlı kaşığı kaya tuzu serpiştirin. Kavanozlar sıcaklığını kaybetmeden kapaklarını sıkı bir şekilde kapatın. İçine koyduğumuz domatesler sıcak olacağı için vakumlama işlemi gerçekleşecektir ama garantiye almak istiyorsanız kavanozları kaynatarak da vakumlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kavanozların rahatça sığabileceği derin bir tencereyi ocağın üzerine koyun. Tencerenin yarısını geçecek kadar kaynar su dökün. Kaynar suyun içine kavanozları ters çevirip, düz bir şekilde oturtun ve kavanozları 5-10 dakika kadar kaynatın.

Domatesi En Kolay Ve En Uzun Süre Saklamanın En İyi Yolu Budur : Domates Konservesi

Konservelerin kaynama işlemi bittikten sonra tencere içinden alıp, bir mutfak örtüsü üzerine koyun. Kavanozların kapaklarını dikkatli bir şekilde tekrardan iyice sıkıştırıp, bekletmeden hemen ters çevirin. Kavanozların üzerini temiz bir örtü ile kapatıp, bu şekilde konserveleri 1 gün boyunca bekletin.

Hazırladığınız kışlık domates konservesinin kapakları içeriye doğru bombeleştiyse konserveleriniz vakumlanmış demektir. Kavanozlarda akma ve kapaklarda atma yoksa konserveleri güneş almayan serin bir yerde en az 1 yıl muhafaza edebilirsiniz.

Domates Konservesi Başka Nasıl Yapılır?

Domates konservesi bu yöntemde de dahil olmak üzere pek çok farklı yöntem ile yapılabilir. En yaygın olan yöntemlerden birisi domateslerin kabuklarını soyup, küçük küçük doğradıktan sonra çiğ olarak kavanozlayıp, kaynatmaktır. Bir diğer yaygın yöntem ise pişirerek domates konservesi yapmaktır. Bunun için domatesler rendelenir ve güzelce pişirilir. Sıcak iken kavanozlanır ve bu şekilde kavanoz kapaklarının vakumlanması sağlanır. Bir diğer yöntem ise domateslerin kabuklarını soyup, bütün olarak çiğden kavanozlayıp, kaynatmaktır. Bunlar haricinde biberli soğanlı çeşitli sebzelerle beraber kaynatıp, sos olarak kavanozlayıp, saklayabilirsiniz.

Kavanozda Saklanan Çiğ Domates Konservesi Nerelerde Kullanılır?

Çiğ domates konservesini çorbalarda, makarna soslarında, sandviç içlerinde, et ve tavuk yemeklerinde kullanabilirsiniz. Özellikle çiğ domates konservesini kahvaltı sofralarında ve salatalarınızda da kullanabilirsiniz.

Domates Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 10 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 büyük boy kavanoz domates konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Domates Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;