Tarif Arama

Sahur Menüleri ve Tarifleri | Sahur 2022

2022 Ramazan Özel
Yeni İftar Menüleri
2022 Sahur Menüleri
Yemek Tarifleri

Özel Sahur Menüleri

Kahvaltılık Sahur Tarifleri
Pratik Sahur Tarifleri
Kolay Sahur Tarifleri
Sahur Tarifleri

Sahur İçin Kahvaltılık TariflerSahurda Ne Yenir?

Kahvaltılık Sahur Tarifleri
Pratik Sahur Tarifleri
Kolay Sahur Tarifleri
Sahur Tarifleri
Çorba Tarifleri
Ana Yemekler
Salata Tarifleri
Tatlı Tarifleri

Ramazan İftar Özel | Sahur Tarifleri ► ► Ramazan İftar Tarifleri ◄ ◄ İftar Menüleri

Sahurda Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Sahurda Neler Yemek/İçmek Gerekir?

Sahur kişiyi gün boyunca oruca hazırladığı için çok önemlidir. Sahur öğününde yediğimiz, içtiğimiz hatta yemediğimiz, içmediğimiz herşey ertesi gün oruç tutarken vucudumuzu dinç, enerjik tutmasına yardımcı olur. Uzun yaz günlerinde susamamızı önleyici, bizi tok tutucu besinlere yönelmeliyiz. Özellikle de kan şekerinin düşmesini önlemek ve uzun süre aç kalındığı için iftarda aşırı tüketimi önlemek için bu önemlidir.

Sahurda özellikle uzun süre tok tutacak gıdalara yönelmek gerekir. Peki sahurda tok tutan yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Sahurda hem tok tutması hem de susaltmaması bakımından özellikle Yumurta, Zeytin (Az Tuzlu Sele Zeytin ya da Yeşil Zeytin), Peynir, Çorba, Kepekli ekmek çeşitleri, Sebzeli börekler, Meyve ya da taze sıkılmış meyve suları, Kompostalar, Süt, Yoğurt besin ve besin grupları tercih edilebilir. Alternatif sahur menüleri için Kalvaltılık Tariflere bakabilirsiniz.

Gün içinde susuzluğa yol açmaması için, çok fazla siyah çay tüketimi de yapmamamız gerekir. Çay tüketimine özellikle dikkat etmeliyiz.

Uzun yaz günlerinde, gün içinde ciddi bir sıvı açlığımız ister istemez oluşacaktır. Bunu giderebilmek için almamız gereken su miktarı daha fazla 2-2,5 litrelerde su tüketmemiz lazım. Dolayısıyla sıvı içeriği fazla olan gıdaları tercih edebilirsiniz. Alternatif sıvı içecekler için Doğal İçecek Tariflerimize bakabilirsiniz.

Susuzluğu arttırmamak için özellikle yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden kaçınılmalı ve susama hissini arttıran tuzlu gıdalar da yenilmemelidir.

Uygulaması günümüz şartlarında zor da olsa, sahur yemeğinden hemen sonra da yatılmaması sağlığımız için önemlidir.