Salamura Yaprak

Asma Yaprağı Salamurası Tarifi (1 Orta Boy Kavanoz)

Salamura Yaprak İçin Malzemeler :

  • Asma yaprağı
  • 1 küçük çay bardağı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 su bardağı kaynar su

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Yapılışı :

Salamur yaprak seçerken açık renkli, tüysüz ve ince damarlı olmasına dikkat edin. Asma yapraklarını çok iyi yıkayıp, süzmeye bırakın.

Salamura yaprak yapımında; yaprakların sap kısımları aynı yöne bakacak şekilde üst üste dizerek, demetleyin. Yaprakların sap kısımlarını kesinlikle koparmayıp, sadece kısaltın. Çünkü sap kısımlarını koparmak yaprağın bozulmasına sebep olur. Asma yapraklarından 8-10 adet alıp, hepsini birden katlayarak, yarım litrelik kavanozun içine yerleştirin. Kavanozun üzerinde 1 parmak boşluk kalana kadar bu şekilde yaprakları kavanozun içine sıkıca bastıra bastıra koyun.

Yaprakların üzerine dökmek için bir kaba 1 su bardağı kaynar su ve 1 küçük çay bardağı kaya tuzu koyun. Ardından da 1 tatlı kaşığı toz şeker ekleyip, tuz eriyene kadar karıştırın. Tuzlu kaynar suyu yaprakların üzerine azar azar dökün. Bu esnada bir kaşık sapı yardımı ile yaprakların kenar kısımlarından havasını alıp, suyun dibine çökmesini sağlayın. Boş kalan kısma tekrar azar azar tuzlu kaynar su ekleyin. Su yaprakların üzerine kadar çıkacaktır. Eğer su az gelirse sadece kaynar su dökebilirsiniz. Yaprakların üstüne suyu koyduktan sonra kapağını sıkıca kapatıp, ters çevirin. Bu şekilde 1 gün bekletin.

Püf Noktaları İle Asla Bozulmayan : Salamura Yaprak

Hazırladığınız salamur yaprağını serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Asma yapraklarını istediğiniz zaman ön haşlama yapmadan direk kullanabilirsiniz. Eğer yapraklar çok tuzlu gelirse bol su içinde bekletip, bu şekilde tuzunun azalmasını sağlayabilirsiniz.

Salamura Yaprak Yapmanın Püf Noktaları

Yaprakları seçerken açık renkli, tüysüz ve ince damarlı olmasına dikkat edin. Yaprakların sap kısımlarını kesinlikle koparmayıp, sadece kısaltın. Çünkü sap kısımlarını koparmak yaprağın bozulmasına sebep olur. Salamura yaprak yapımında en önemli etken kullanılan tuzdur. Tuzunu eksik eklerseniz kurduğunuz yaprak çok geçmeden küflenir ve çürür. Tuz olarak mutlaka kaya tuzu kullanın.

Salamura yöntemi ile kurulan yaprağı bozulmadan tutan tuzdur. Bu nedenle de oldukça tuzlu olur. Ama bu hiç sorun olmaz. Yaprakları sarmadan önce bol su içinde 1-2 saat bekletip, bu şekilde tuzunun azalmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak asma yaprağı salamurasını mutlaka güneş görmeyen serin bir yerde saklayın.

Asma Yaprağı Salamurası Nedir?

Asma yaprağı salamurası, taze asma yapraklarını saklamanın en doğal ve kolay yöntemidir. Bu şekilde asma yapraklarını uzun süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Bu yöntem ile saklayacağınız asma yapraklarını hiç ön haşlamaya gerek duymadan dolma yaparken kullanabilirsiniz.

Salamura Yaprak Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 orta boy kavanoz salamura yaprak içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Salamura Yaprak İle Alakalı Bunlar da Soruldu;