Biber Salçası

Ev Yapımı Biber Salçası Tarifi (2 Küçük Boy Kavanoz)

Biber Salçası İçin Malzemeler :

  • 3 kilo kırmızı kapya biber
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • Su

Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Biber Salçası Yapılışı :

Biber salçası yapımı için; öncelikle 3 kilo kırmızı kapya biberin sap kısımlarını kesip, çekirdek kısımlarını temizleyin. Ardından güzelce yıkayıp, suyunu süzün. Temizlediğiniz kapya biberleri iri küpler şeklinde doğrayın. Biberleri seçerken özellikle etli ve taze olmasına dikkat edin.

Daha sonra doğradığınız biberleri derin bir tencere içine koyun ve biberlerin yarısına gelecek kadar su dökün. Ardından tencereyi ocak üzerine koyup, biberleri kaynamaya bırakın. Biberler kaynadıktan sonra güzelce karıştırın. Orta ateş üzerinde biberler iyice yumuşayana kadar ara ara karıştırarak, pişirmeye devam edin.

Biberler iyice yumuşadıktan sonra geniş bir süzgeç içine alıp, suyunun iyice süzülmesini sağlayın. Biberlerin suyunu süzmek hem salçanın daha kısa sürede pişmesini hem de daha kıvamlı olmasını sağlayacaktır. Biberlerin süzdüğünüz suyunu çorba ya da bazı yemeklerde lezzet katması için kullanabilirsiniz. Suyu iyice süzülen biberleri derin bir tencere içine koyun. Biberleri tamamen pürüzsüz bir kıvam alana kadar blenderdan iyice geçirin. Biberleri blender yerine mutfak robotundan da geçirebilirsiniz.

Biberleri blenderdan geçirdikten sonra ocak üzerine alın. Üzerine 2 yemek kaşığı tuz ekleyip, güzelce karıştırın. İsteğe göre tuz miktarını azaltabilirsiniz. Fakat tuzun fazla olması salçanızı uzun süre saklayabilmeniz için önemlidir. Daha sonra tencerenin kapağı açık bir şekilde biber salçasını orta kısık ateş üzerinde suyunu çekip, koyu bir kıvam alana kadar sürekli karıştırarak, pişirin. Eğer salçanızı sürekli karıştırmayıp, kendi haline bırakırsanız, etrafa sıçrayabilir. Bu yüzden mutlaka dikkat edin. Salçanın pişme süresi yaklaşık 2 buçuk saati buluyor. Suyunu tamamen çekip, kıvam alan biber salçasını sıcak sıcak kavanozlara koyun. Ardından kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Ardından hızlıca kavanozları ters çevirip, kapaklarının vakumlanmasını sağlayın. Kavanozların üzerine bir örtü örtüp, 1 gün boyunca bu şekilde oda sıcaklığında bekletin. Kavanozunuzu ve kapakları kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Mutlaka yeni kapak kullanın.

Hazırlarında Bile Bu Kıvam Yok, En Bereketli Salça Böyle Yapılır : Biber Salçası

Hazırladığınız ev yapımı biber salçasının kapakları içe doğru bombeleştiyse salçanız vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa biber salçasını güneş almayan serin bir yerde 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz. Biber salçasını açtıktan sonra üzerine zeytinyağı döküp kapağı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Güneşte Kurutularak Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Biberleri temizleyip, yıkadıktan sonra mutfak robotundan incecik olana kadar geçirin. Robottan geçirdiğiniz biber püresini geniş tepsiler içine koyun. Üzerlerine tuz ekleyip, iyice karıştırın. Bu aşamada olabildiğince geniş tepsiler kullanın ki salçanız kısa sürede kurusun. Tepsileri balkonda güneş alan bir yere koyun. Ara ara mutlaka karıştırın. Salçanız suyunu çekip, koyu bir kıvam alana kadar yaklaşık 3-4 gün güneşte bekletmeye devam edin. Güneşte biber salçası kurutma yöntemi bulunduğunuz iklim koşullarına bağlı olarak günlerce de sürebilir.

1 Kilo Biberden Ne Kadar Salça Çıkar?

1 kilo kırmızı biberden yaklaşık 300-350 gr kadar yoğun kıvamlı biber salçası elde edebilirsiniz. Bu miktar kullandığınız biberlerin tazeliğine ve dolgunluğuna göre değişebilir.

2 Kilo Biberden Ne Kadar Salça Çıkar?

2 kilo biberden yaklaşık 600-650 gr kadar biber salçası elde edebilirsiniz. Eğer daha yoğun kıvamlı salça seviyorsanız, daha uzun süre kaynatabilirsiniz. Tabi bu durumda elde edeceğiniz salça miktarı azalabilir.

50 Kilo Biberden Ne Kadar Salça Çıkar?

50 kilo biberden yaklaşık 15-18 kilo kadar biber salçası elde edebilirsiniz.

100 Kilo Biberden Ne Kadar Salça Çıkar?

100 kilo biberden yaklaşık 30-35 kilo kadar biber salçası çıkar. Çok daha yoğun kıvamlı biber salçası elde etmek için uzun süre kaynatma ya da güneşte kurutma işlemine ayrıca tabi tutarsanız, bu miktar biraz daha azalabilir.

Kaç Kilo Biberden Ne Kadar Salça Çıkar?

Biber salçası genelde yaklaşık 3 de 1 oranında verim verir. 3 kilo biberden en fazla 1 kilo salça elde edersiniz. Hatta genellikle 800 gr civarı biber salçası elde edilir. Domates salçasında bu oran daha da azdır.

Biber Salçası Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 170 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 150 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 küçük boy kavanoz biber salçası içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Biber Salçası İle Alakalı Bunlar da Soruldu;