Közlenmiş Patlıcan Konservesi

Köz Patlıcan Konservesi Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Közlenmiş Patlıcan Konservesi İçin Malzemeler :

  • 2 kilo patlıcan
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 4 diş sarımsak

Közlenmiş Patlıcan Konservesi Nasıl Yapılır?

Közlenmiş Patlıcan Konservesi Yapılışı :

Közlenmiş patlıcan konservesi yapımı için; ilk olarak 2 kilo patlıcanı yağlı kağıt serili fırın tepsisi içine dizin. Közlemek için taze, sert, ince kabuklu, az tohumlu ve görece olarak daha ağır patlıcanlar seçin. Ağır patlıcanlar daha etli olacağı için közleme sonucunda daha iyi köz patlıcan elde edersiniz. Fakat patlıcanın kalınlaştıkça daha uzun süre közlenmeye ihtiyaç duyacağını unutmayın. Patlıcanları 3-4 yerden bıçak ile delin. Bu sayede patlıcan közlenirken, içindeki buhar dışarı daha kolay çıkar. Bu da patlıcanın hem daha hızlı hem de dengeli pişmesini sağlar. Ayrıca bu işlem patlıcanın acılığını alır, daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar.

Daha sonra patlıcanları önceden ısıtılmış 250 derece fırına verin. Yaklaşık 35-40 dakika patlıcanları fırında közleyin. Patlıcanı fırında közlemek yerine direk ocak üzerinde ya da ocak üzerinde közmatikde de közleyebilirsiniz. Daha yoğun köz kokusu ve tadı almak için odun ateşinde mangalda da közleyebilirsiniz. Patlıcan diğer sebzelerin haricinde direk ateşe değerse daha güzel közlenir ve lezzetlenir.

Daha sonra közlediğiniz patlıcanların kabuklarını daha rahat soyabilmek için henüz sıcakken bir poşet içerisine koyun ve poşetin ağzını bağlayın. Bu şekilde 25 dakika kadar bekletin. Ardından patlıcanları poşetten çıkartıp, kabuklarını güzelce soyun. Kabuğunu soyduğunuz her bir patlıcanı hafif çukur bir kap içine koyun.

Diğer tarafta kabuğunu soyduğunuz patlıcanları orta büyüklükte küpler şeklinde doğrayıp, bir kap içine koyun. Patlıcanların üzerine 2 çay kaşığı tuz serpiştirin. Ardından patlıcanların üzerine 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı döküp, bir kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Hazırladığınız köz patlıcan harcını kavanozların yarısına gelecek şekilde paylaştırıp, üzerlerine 2 şer diş sarımsak koyun. Ardından kalan harcı da kavanozlara eşit bir şekilde paylaştırın ve üzerlerine tekrardan 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirin. Son olarak közlenmiş patlıcanları koyduğunuz kabın içinde patlıcanların bıraktığı hafif jelimsi kıvamda ve çok lezzetli olan kahverengi suyu kavanozlara paylaştırın. Daha sonra kavanozların kapağını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Ardından kavanozların rahatça sığabileceği derin bir tencereyi ocağın üzerine koyun. Kavanozları ters çevirip, tencerenin tabanına düz bir şekilde oturtun. Kavanozların yarısına gelecek şekilde soğuk su dökün ve kavanozları yaklaşık 10-15 dakika kaynamaya bırakın.

Konservelerin kaynama işlemi bittikten sonra tencerenin içinden çıkarıp, bir mutfak örtüsü üzerine alın. Kavanozların kapaklarını dikkatli bir şekilde tekrardan iyice sıkıştırın. Ardından kavanozları bekletmeden hemen ters çevirip, kapaklarının vakumlanmasını sağlayın. Son olarak kavanozların üzerine bir örtü örtüp, 1 gün boyunca bu şekilde oda sıcaklığında bekletin. Konserve yapımında mutlaka yeni konserve kapağı kullanın. Kavanozunuzu ve kapakları kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun.

Patlıcanı Böyle Saklayın, Ne Zaman İsterseniz Kullanmaya Hazır : Közlenmiş Patlıcan Konservesi

Hazırladığınız köz patlıcan konservesinin kapakları içe doğru bombeleştiyse konserveler vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa konserveleri güneş almayan serin bir yerde 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Közlenen Patlıcanın Kabuğu Nasıl Daha Kolay Soyulur?

Közlenen patlıcanın kabuğunu daha kolay soymanın birkaç yöntemi vardır. Bunlardan en yaygını sıcağı sıcağına poşet içine koymak ve hafifçe soğuk su altında tutarak durulamaktır. Her iki yöntem de kabuğu çok daha kolay soyulur.

Poşet içine koyup, poşetin ağzını kapattığınızda, poşetin içinde oluşan buhar, patlıcanın kabuğu ile etli kısmı arasına nüfuz eder ve kabuğun kolayca ayrılmasını sağlar.

Bir diğer yöntem olan, soğuk su altında hafifçe duruladığınızda da közlenen kabukları hemen sertleşir ve bütün halde çıkması kolaylaşır.

Közlenmiş Patlıcan Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 75 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası hazırlık, 50 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz közlenmiş patlıcan konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Közlenmiş Patlıcan Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;