Burger Turşusu

Tatlı Ekşi Burger Turşusu Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Burger Turşusu İçin Malzemeler :

  • 1 kilo orta boy kornişon salatalık
  • 2 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker
  • 8 yemek kaşığı sirke
  • 4 diş sarımsak
  • 10 adet nohut
  • Kaynar su

Burger Turşusu Nasıl Yapılır?

Burger Turşusu Yapılışı :

Burger turşusu yapımı için; öncelikle 1 kiloya yakın orta boy kornişon salatalığı bol su içinde iyice yıkayıp, kurulayın. Daha sonra kornişon salatalıkların baş kısımlarını kesin. Her bir kornişon salatalığı uzunlamasına çok kalın ve çok ince olmayacak şekilde dilimleyin. 4 diş sarımsağında kabuğunu soyup, küçük küçük doğrayın.

Diğer tarafta 2 adet orta boy kavanozun tabanına 4-5 adet nohut yerleştirin. Nohut, turşunun hızlı bir şekilde olgunlaşmasını sağlayacaktır. Ardından doğradığınız sarımsakları da her iki kavanoza eşit bir şekilde paylaştırın. Daha sonra kavanozlara dilimlediğiniz kornişon salatalıklarını uzunlamasına eliniz ile sıkıştırarak, dizin. Üst tarafta kalan boş kısımlara da salatalık dilimlerini hafif bükerek yerleştirebilirsiniz.

Kornişon salatalıkları kavanozlara yerleştirdikten sonra her iki kavanoza birer tatlı kaşığı kaya tuzu ve birer tatlı kaşığı toz şeker ekleyin. Bu esnada isteğe göre turşunuza biraz hardal tohumu ve kişniş tohumu koyabilirsiniz. Daha sonra her iki kavanoza dörder yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Elma sirkesi yerine üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz. Son olarak kavanozlara kornişon salatalıkların üzerine hafifçe çıkacak kadar kaynar su dökün. Kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın. Kavanozunuzu ve kapakları kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Kavanozların kapağını kapattıktan sonra şeker ve tuzun erimesi için kavanozu 2-3 kere çalkalayın. Hemen ardından kavanozları ters çevirip, vakumlanmasını sağlayın. Turşunuzu bu şekilde 1 gün boyunca bekletin.

Bu Turşuyu Neye Koysanız Lezzetine Lezzet Katar : Burger Turşusu

Hazırladığınız burger turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 7-8 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Burger turşusunu hamburger ve sandviçlerin arasında kullanabilirsiniz.

Burger Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 30 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz burger turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Burger Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;