Domates Salçası

Ev Yapımı Domates Salçası Tarifi (2 Küçük Boy Kavanoz)

Domates Salçası İçin Malzemeler :

  • 4 kilo domates
  • 3 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 1 su bardağı su

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domates Salçası Yapılışı :

Domates salçası yapımı için; öncelikle 4 kilo domatesi bolca su içinde yıkayıp, suyunu süzün. Domatesleri seçerken ezik ve çürük olmamasına mutlaka dikkat edin. Özellikle salçalık domatesleri etli ve az sulu olanlarını tercih edin. Bunun için armut ya da yumurta şeklinde adlandırılan domateslerden yapabilirsiniz. Ardından domatesleri kabukları ile birlikte 3-4 parçaya kesip, tencere içine koyun. Domateslerin üzerine 1 su bardağı kadar su dökün. Daha sonra tencereyi ocak üzerine koyun. Yüksek ateş üzerinde domatesleri kaynamaya bırakın.

Domatesler kaynadıktan sonra güzelce karıştırın. Orta kısık ateş üzerinde domatesler iyice yumuşayana kadar ara ara karıştırarak, pişirmeye devam edin.

Domatesler iyice yumuşadıktan sonra geniş bir süzgeç içine alıp, suyunun iyice süzülmesini sağlayın. Domateslerin suyunu süzmek salçanın kısa sürede pişmesini ve kıvamlı olmasını sağlayacaktır. Suyu süzülen domatesleri tekrardan derin bir tencere içine koyun. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar blenderdan iyice geçirin. Domatesleri blender yerine mutfak robotundan da geçirebilirsiniz.

Domatesleri blenderdan iyice geçirdikten sonra üzerine 3 tatlı kaşığı kaya tuzu ekleyip, güzelce karıştırın. İsteğe göre tuz miktarını azaltabilirsiniz. Ama unutmayın ki tuzun fazla olması salçanızı uzun süre saklayabilmeniz için önemlidir. Daha sonra tencereyi ocak üzerine alın. Tencerenin kapağını kapatmadan domates salçasını orta kısık ateş üzerinde suyunu çekip, koyu bir kıvam alana kadar sürekli karıştırarak, pişirin. Eğer salçanızı karıştırmadan kendi haline bırakırsanız, etrafa sıçramalar yapabilir. Bu yüzden mutlaka dikkat edin. Salçanın pişme süresi yaklaşık 1 buçuk - 2 saati buluyor. Suyunu tamamen çekip, istenilen kıvama gelen domates salçasını sıcak sıcak kavanozlara koyun. Kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Ardından kavanozları ters çevirip, kapaklarının vakumlanmasını sağlayın. Kavanozların üzerine bir örtü örtüp, 1 gün boyunca bu şekilde oda sıcaklığında bekletin. Kavanozunuzu ve kapakları kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Mutlaka yeni kapak kullanın.

Hazırlarında Ne Bu Rengi Ne Bu Lezzeti Bulamazsınız : Domates Salçası

Hazırladığınız ev yapımı domates salçasının kapakları içe doğru bombeleştiyse salçanız vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa biber salçasını güneş almayan serin bir yerde 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz. Domates salçasını açtıktan sonra üzerine zeytinyağı döküp kapağı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Tarifte kullandığımız 4 kilo domatesten 800 gr kadar domates salçası elde ettik. Domates salçası yapımında genellikle yüzde 15-20 arası verim alınır. Yani 10 kilo domatesten 1 buçuk ile 2 kilo arası salça elde edilirken, 100 kilo domatesten 15-20 kilo arası domates salçası elde edilir. 1 kilo domates salçası yapmak için 5 kilo civarı domates kullanmalısınız.

Domates Salçası Yaparken Hangi Domates Kullanılır?

Salçalık domates seçiminde özellikle etli ve az sulu domatesler tercih edilmelidir. Armut ya da yumurta domates olarak adlandırılan yassı ve küçük domatesler ile salça yapmak daha kolay olur. Çünkü bu tür domateslerin su oranı az ve etli olduğu için az fire ile daha fazla salça elde edebilirsiniz. Ayrıca salçalık domates seçerken ezik ya da çürük olmamasına da mutlaka dikkat edin. Çünkü bu tür domatesler salçanın çabuk ekşimesine ve bozulmasına sebebiyet verebilir.

Domates Salçası Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 105 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 90 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 küçük boy kavanoz domates salçası içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Domates Salçası İle Alakalı Bunlar da Soruldu;