Mısır Konservesi

Konserve Mısır Tarifi (3 Küçük Boy Kavanoz)

Mısır Konservesi İçin Malzemeler :

  • 4 adet süt mısırı
  • 3 çay kaşığı kaya tuzu
  • İçme suyu

Mısır Konservesi Nasıl Yapılır?

Mısır Konservesi Yapılışı :

Mısır konservesi yapımı için; ilk olarak 4 adet süt mısırın yapraklarını ve püsküllerini ayıklayın. Tanelerini daha kolay ayıklayabilmek için ortadan ikiye bölün.

Daha sonra ortadan ikiye böldüğünüz mısırların tanelerini tek tek ayıklayın. İri taneli süt mısırları daha kolay ayıklanır. El ile tanelerini çıkartmakta zorlanırsanız, bir çatal yardımı ile mısırları çok daha kolay ayıklayabilirsiniz. Mısırların iyice altına batırdığınız çatalı, çatalın uç kısımları hala koçanın üzerinde kalacak şekilde hafifçe yukarı doğru kaldırın. Mısırların da çatalın üzerinde koçanından ayrıldığını göreceksiniz.

Daha sonra ayıkladığınız mısır tanelerini güzelce yıkayıp, suyunu süzün. Ardından orta boy derin bir tencere içine mısır tanelerini koyun. Mısırların üzerini 3-4 parmak geçecek kadar içme suyu döküp, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra orta kısık ateş üzerinde mısırlar yumuşayana kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirin. Mısır taneleri piştikten sonra delikli kepçe yardımı ile tencere içerisinden süzerek alın. Ardından mısır tanelerini kavanozların içine eşit bir şekilde paylaştırın. Her bir kavanozdaki mısır tanelerinin üzerine birer çay kaşığı kaya tuzu koyun. Diğer tarafta tencerenin içinde kalan mısırları haşladığınız su eğer soğudu ise tekrardan ısıtıp kaynatın. Ardından bu suyu bir kepçe yardımı ile her bir kavanoza mısır tanelerinin üzerini geçecek kadar dökün.

Kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Ardından hızlıca kavanozları ters çevirip, kapaklarının vakumlanmasını sağlayın. Bu şekilde oda sıcaklığında 1 gün boyunca soğumaya bırakın. Kavanozların içine koyduğumuz mısır taneleri ve mısırın suyu sıcak olacağı için vakumlama işlemi gerçekleşecektir ama garantiye almak istiyorsanız kavanozları kaynatarak da vakumlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kavanozların rahatça sığabileceği derin bir tencereyi ocağın üzerine koyun. Tencerenin yarısını geçecek kadar kaynar su dökün. Kaynar suyun içine kavanozları dikkatli bir şekilde yerleştirin. Bu şekilde kavanozları 5-10 dakika kadar kaynatın. Kaynattıktan sonra konserveleri tencereden çıkartıp, kapakları altta olacak şekilde tezgah üzerine alın. Üzerine bir örtü örtüp, 1 gün kadar bu şekilde bekletin. Konserve yapımında mutlaka yeni konserve kapağı kullanın. Kavanozunuzu ve kapakları kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun.

Hazırlarından Hem Çok Daha Lezzetli Hem De Çok Daha Ekonomik : Mısır Konservesi

Hazırladığınız mısır konservesinin kapakları içeriye doğru bombeleştiyse konserveler vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa konserveleri güneş almayan serin bir yerde 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Mısır Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 35 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 küçük boy kavanoz mısır konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Mısır Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;