Çorbalık Kesme Erişte

Çorbalık Kesme Hamur Tarifi (1 Kilo)

Çorbalık Kesme Erişte İçin Malzemeler :

  • 6 adet yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 7 su bardağı un

Çorbalık Kesme Erişte Nasıl Yapılır?

Çorbalık Kesme Erişte Yapılışı :

Çorbalık kesme erişte yapımı için; derin bir kap içine 6 adet yumurta kırın. Yumurtaların üzerine 1 su bardağı süt ve 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. Ardından malzemeleri iyice karıştırın. Daha sonra kaba 7 su bardağına yakın unu azar azar ekleyin. Ele yapışmayan hafifçe sert bir hamur elde edene kadar yoğurun. Daha sonra toparlanan erişte hamurunu rahatça yoğurabilmek için biraz un serptiğiniz tezgah üzerine alın. Hamuru pürüzsüz bir kıvam alana kadar iyice yoğurun. Tarifte kullandığımız su bardağı ölçüsü 200 ml dir.

Hazırladığınız hamuru 6 eşit parçaya bölüp, düzgün bezeler yapın. Bezelerden birini alıp, üzerine az miktar un serpiştirin. Oklava yardımı ile çok ince ve kalın olmayacak şekilde açın. Açtığınız erişte hamurlarını birkaç farklı yöntem ile kurutabilirsiniz. İlk yöntem bir örtü üzerinde kendi kendine kurumasını sağlamaktır. Eğer vaktiniz varsa açtığınız hamurları büyük temiz bir örtü üzerine tek tek serin ve kendi kendine kurumasını bekleyin.

İkinci yöntem ise saç tava üzerinde kurutmaktır. Bunun için açtığınız hamuru saç tava üzerine koyun. Hamuru eliniz ile sürekli döndürerek, 20-30 saniye kadar pişirip, kurumasını sağlayın. Hamuru yakmamaya özen gösterin. Ardından hamuru ters düz edip, diğer tarafı içinde aynı işlemi yapın. Hamuru çok fazla kurutmayın. Aksi taktirde kırılır ve parçalanır. Çok fazla yumuşak da olmamalıdır. Bu seferde hamurlar birbirine yapışır.

Kuruyan erişte hamurunu temiz bir bez üzerine alıp, daha fazla kurumaması için üzerini bir örtü ile kapatın. Diğer kalan hamurlar içinde aynı işlemi yapıp, üst üste koyup, üzerlerini kapatın. Hamurları kurutma işlemleri bittikten sonra üst üste düzgün bir şekilde yerleştirip, tezgah üzerine alın. Keskin bir bıçak yardımı ile ortadan ikiye kesin. Kestiğiniz hamurun yarısını alın. Daha düzgün bir erişte hamuru şeritleri çıkartabilmek için kenarlardaki fazlalıkları kesip, çıkartın. Çok fazla kalın olmayacak şekilde arzu ettiğiniz incelikte şeritler kesin. Biz tarifte yaklaşık 1 cm şeritler kestik. Kestiğiniz şeritleri ikili ya da üçlü olarak alıp, minik kareler şeklinde kesin. Kestiğiniz erişteleri elleriniz ile tek tek ayırın. Daha sonra erişteleri daha iyi ve kolay kuruyabilmesi için geniş temiz bir örtü üzerine ya da bir tepsi içine çok fazla üst üste gelmeyecek şekilde yayın. Erişteleri keserken çıkan artık hamurları ilk gün taze olarak pişirebilirsiniz.

Bu Erişteyi Bittikçe Her Sene Tekrar Tekrar Yaparım (Püf Noktaları İle Tam Ölçülü Tarif) : Kesme Erişte

Tepsi içine ya da örtü üzerine yaydığınız çorbalık kesme hamurları 2-3 gün kadar kurumaya bırakın. Kuruma aşamasında elleriniz ile hamurları ara ara hafifçe karıştırıp, iyice kurumasını sağlayın. Aksi taktirde nemli kalan hamur bir süre sonra küflenir. İyice kuruyan çorbalık kesme erişteleri buzdolabı poşetlerinde, bez poşetlerde ya da cam kavanozlarında güneş almayan serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Çorbalık Kesme Erişte Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 70 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 60 dakikası hazırlık, 10 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 kilo çorbalık kesme erişte içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Çorbalık Kesme Erişte İle Alakalı Bunlar da Soruldu;