Çizik Zeytin

Çizme Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? (2 Küçük Bidon)

Çizik Zeytin İçin Malzemeler :

  • 1,5 kilo yeşil zeytin
  • Çeşme suyu
  • Salamurası İçin:
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 2 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 2 adet kesme şeker

Çizik Zeytin Nasıl Yapılır?

Çizik Zeytin Yapılışı :

Çizik zeytin yapımı için, ilk olarak 1 buçuk kilo yeşil zeytini alın. Kötü ve lekeli olanlarını ayıklayıp, iyice yıkayın. Ardından zeytinleri bir bıçak yardımı ile çekirdeğini değdirmeden boylamasına çizin. Tercihen tek bir çizik atmanız yeterli olacaktır. Fakat iki çiziğe kadar atmanızda bir sakınca yoktur. Eğer daha fazla çizik atarsanız, zeytinler daha çabuk olgunlaşır. Fakat daha yumuşak olur ve alırken dağılabilir. Tüm yeşil zeytinler bitene kadar hepsini bu şekilde çizin.

Çizdiğiniz yeşil zeytinleri dışarıda fazla bekletmeden orta büyüklükte içi su dolu bir kavanoza, pet şişe ya da bidon içine doldurun. Eğer zeytinler dışarıda fazla beklerse hemen rengi kararmaya başlar. Tercih edeceğiniz kabın kapağının sıkıca kapanmasına, su ve hava kaçırmamasına dikkat edin. Zeytinler olmaya başladığında asitlenecek, hava yapacak ve şişecektir. Uzun süre dayanması için içindeki havayı sızdırmayacak bir kap seçmeniz gerekmektedir. Ardından zeytinlerin üzerine çıkacak kadar çeşme suyu dökün. Kullandığınız suyun biraz kireçli olması gerekmektedir. Bu yüzden içme suyu kullanmayın. Tercihen direk çeşme suyu kullanmak yerine 1 gece dinlendirilmiş çeşme suyu daha iyi olacaktır. Zeytinleri doldurduğunuz kabın kapağını sıkıca kapatın. Çizik yeşil zeytini güneş görmeyen bir yerde 3 gün bekletin. 3 gün sonra zeytinin dikkatli bir şekilde kapağını açıp, acı suyunu süzün. Tekrardan üzerini geçecek kadar çeşme suyu döküp, 3 gün daha bekletin. Bu şekilde en az 2-3 kere acı suyunu değiştirin.

Son salamurası için 2-3 kez acı suyunu değiştirdiğiniz çizik zeytinleri son kez bidonlara yerleştirin. Her iki bidonda ki zeytinlerin üzerine 1 er yemek kaşığı kaya tuzu koyun. Ardından 1 er tatlı kaşığı limon tuzu ve 1 er adet kesme şeker ekleyin. Eğer daha büyük bidonlara zeytin kuracaksanız her bir litreye bu ölçülerde gelecek şekilde kaya tuzu ve limon tuzu miktarını arttırabilirsiniz. Eğer limon tuzu kullanmak istemiyorsanız her 1 litreye karşılık 2-3 dilim limon da kullanabilirsiniz. Son olarak zeytinlerin üzerini geçene kadar çeşme suyu dökün. Bidonların kapağını sıkıca kapatıp, 2-3 kere sallayın.

Yeşil Zeytini Bu Şekilde Yapın, 1 Yıl Dursa Ne Akar Ne Kokar : Çizik Zeytin

Hazırladığınız çizme zeytinleri güneş görmeyen serin ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Ortalama 1-2 ay içerisinde zeytinleriniz yemeye hazır hale gelecektir.

Çizik (Çizme) Yeşil Zeytin Yapmanın Püf Noktaları

Uzun süre dayanan çizik zeytin yapmak için öncelikle doğru zeytini seçmek gerekir. Gemlik, ayvalık ve edremit zeytinleri çizik zeytin yapmak için en ideal zeytin türleridir.

Bir diğer dikkat etmeniz püf noktası da bozuk zeytinleri ayırt etmek olacaktır. Zeytinlerin üzerinde küçük siyah noktalar görürseniz, bunlar sinek vuruğu olarak tabir edilen hastalıklı zeytinlerdir. Bu zeytinlerin ileride hem çabuk yumuşaması hem de kurtlanma yapması mümkündür. Bu yüzden kırma ya da çizme zeytin yapacağınız zaman öncelikle bu zeytinleri ayırın.

Diğer dikkat etmeniz gereken nokta da her bir bidona aynı özellikli zeytinleri koyun. Yeşil zeytinleri aynı bidonda, hafif kızıl, pembemsi olanları da kendi için de ayrı bidonlarda yapın. Yeşil zeytinler asitik derece en düşük zeytinlerdir. İçindeki yağ oranları azdır. Diğer zeytinlere göre daha kalitelidir. Daha serttir. Daha uzun süre yumuşamadan dayanır.

Çizik (Çizme) Yeşil Zeytin Nasıl Tatlandırılır?

Çizme zeytini yapmanın 2 yöntemi vardır. Bunlardan ilki, ilk başta sürekli acı suyunu değiştirerek, acısının çıkmasını sağlamak ve ardından uzun süre dayanması için son salamura suyunu ekleyip, güneş görmeyen bir yere kaldırmaktır.

Diğer bir yöntem de acı suyunu hiç değiştirmeden zeytinleri bidonlara doldurmak ve yenecek vakte gelene kadar bu şekilde güneş görmeyen bir yerde saklamak. Yenme aşamasına geldiğinde, acılığı gidene kadar 3 günde bir suyunu değiştirip, tatlanmasını beklemektir. Tadı istediğiniz düzeye geldiğinde, her bir litre çizik yeşil zeytin için 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 2-3 dilim de limon koyun. Tuz ve limon zeytinlerin daha uzun süre dayanmasını ve sert kalmasını sağlar.

Zeytin Kurarken Limon Tuzu Kullanmak Zorunda mıyım?

Limon tuzu zeytinin uzun süre sert kalmasına ve renginin çabuk dönmesini sağlar fakat limon tuzu kullanmak istemiyorsanız, bunun yerine bidona her bir kilo zeytin için 2-3 dilim limon ekleyebilirsiniz.

Çizik Zeytin Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 küçük bidon çizik zeytin içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Çizik Zeytin İle Alakalı Bunlar da Soruldu;