Siyah Zeytin

Evde Siyah Zeytin Nasıl Kurulur? (4 Kilo)

Siyah Zeytin İçin Malzemeler :

  • 4 kilo siyah zeytin
  • 4 yemek kaşığı salamura tuz
  • 4 yemek kaşığı toz şeker

Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Siyah Zeytin Yapılışı :

Siyah zeytin yapımı için; öncelikle 4 kilo siyah zeytini bol su içinde iyice yıkayın. Ardından süzgeç içine alıp, suyunun iyice süzülmesini sağlayın. Kabuğu zedelenmiş, ezik, çürük ve çok yumuşak olan zeytinler varsa mutlaka ayırın, kullanmayın.

Daha sonra yıkamış olduğunuz siyah zeytinleri bidonların içine paylaştırın. Zeytinleri bidonların ağzına kadar doldurmayın. Mutlaka en az 1-2 parmak kadar boşluk bırakın. Ardından her iki bidona ayrı ayrı olacak şekilde ikişer yemek kaşığı kaya tuzu ekleyin. Kaya tuzu yerine sofra tuzu da kullanabilirsiniz. Ardından yine her iki bidona ayrı ayrı olacak şekilde ikişer yemek kaşığı toz şeker koyun. Özetle her 1 kilo siyah zeytin için 1 yemek kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı şeker kullanın. Bu tarifte 4 kilo siyah zeytin için 4 yemek kaşığı tuz ve 4 yemek kaşığı şeker kullanıldı. Siyah zeytin kurarken kullandığımız tuz zeytini pişirip, acı suyunun çıkmasını, şeker ise fermantasyonu sağlayıp, zeytinin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Daha sonra bidonların kapaklarını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Ardından her iki bidonu iyice çalkalayıp, tuz ve şekerin zeytinlerle karışmasını sağlayın. Zeytinleri çalkaladıktan sonra yan yatırıp, ileri geri olacak şekilde de yuvarlayabilirsiniz. 1-2 gün içerisinde içindeki tuz ve şeker eriyip, zeytinler de suyunu salmaya başlayacaktır. Bu esnada bidonlarda hava yapıp şişecektir.

Hazırladığınız siyah zeytinlerinizi direk güneş almayan bir yere koyun. İlk 1 ay boyunca 2-3 günde bir ileri geri, sağa sola yuvarlayıp, karıştırın. Bidonlarınız küçük ise elinizle de çalkalayabilirsiniz. Mümkünse zeytinler tam olarak olana kadar kapağını hiç açmayın. İçinde biriken hava zeytinlerin olmasını sağlayacak ve bozulmasını önleyecektir. Bu süre zarfında zeytinleriniz zamanla büzüşecek ve acı suyunu tamamen salacaktır.

Kurduğunuz siyah zeytinlerin tam olarak olması 4 ile 6 ay arasında sürecektir. Bu esnada ara ara yine bidonları ileri geri sallamanızda, zeytinleri karıştırmanızda fayda vardır. Ama herhangi bir şey yapmasanız da zeytinleriniz yine olmaya devam eder.

Siyah Zeytin Kuracaklar Bakmadan Geçmeyin, Bu Tarifte Onlarca Yılın Birikimi Gizli : Siyah Zeytin

Kurduğunuz siyah zeytinler olduğunda, dikkatli bir şekilde bidonların kapaklarını açın. Ardından geniş bir süzgecin içine zeytinleri koyun. Acı suyunun tamamen süzülmesini sağlayın. Bu şekilde en az 2-3 gün kadar zeytinleri havalandırın. Ara ara tadını kontrol edin. Eğer damak tadınıza uygun hale geldi ise afiyetle tüketebilirsiniz. Fakat henüz acılığı tam olarak gitmediyse zeytinleri ara ara sallayarak havalandırmaya devam edin. Havalandırma işlemini serin ve kuru bir yerde yapın. Zeytinleri bu esnada asla buzdolabı içine koymayın. Uzun süre beklemek istemiyorsanız eğer, zeytinleri sıcak su ile de yıkayıp, daha hızlı bir şekilde tatlanmasını da sağlayabilirsiniz.

5 Litrelik Bidona Siyah Zeytin Kurma

5 kiloluk bidonlara siyah zeytin kurarken 5 yemek kaşığı kadar tuz ve 5 yemek kaşığı kadar da şeker kullanılmalıdır. Bu ölçülere göre yaptığınız zeytini serin ve direk güneş almayan bir yerde ara ara sallayarak muhafaza edin. Bidonların içine sirke, ay çiçek yağı ya da su eklemeyin. Bu şekilde kurduğunuz zeytinler ortalama 4 ile 6 ay içerisinde yemeğe hazır hale gelecektir.

Zeytin Nasıl Havalandırılır?

Bidonlara kurduğunuz zeytinler olduğunda tatları hala acıdır. Bu acılığı gidermek için zeytinin havalandırılması gerekmektedir. Bunun için bidonlardan çıkarttığınız zeytinlerin, suyunu süzün. Bir süzgeç içerisinde ya da yayvan bir kap içerisinde ara ara karıştırarak bir kaç gün serin bir yerde tutun. Ara ara tadına bakarak, damak tadınıza uygun hale gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer hala istediğiniz gibi değil ise havalandırma işlemine devam edip, tatlanmasını bekleyin. Zeytinden zeytine değişmek ile birlikte en fazla 1 hafta içerisinde zeytin tamamen yenilecek duruma gelmiş olacaktır.

Siyah Zeytin Kurarken Şeker Neden Konulur?

Şeker zeytin yapımında fermantasyona yardımcı olur. Faydalı proteinlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Siyah Zeytin Kurarken Tuz Neden Konulur?

Zeytin kurarken kullanılan tuz, fermantasyon ortamında zararlı mikroorganizmaların gelişmesini engeller. Bunun yanında zeytinin acı suyunu çıkartmasını, süreç içerisinde zeytini pişirip, tatlandırıp, yenilecek duruma gelmesini sağlar. Ayrıca zeytini sıkıp, büzüştürüp, uzun süre dayanmasını sağlar.

Siyah Zeytin Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kilo siyah zeytin içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Siyah Zeytin İle Alakalı Bunlar da Soruldu;