Kırma Zeytin

Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? (2 Küçük Bidon)

Kırma Zeytin İçin Malzemeler :

  • 1,5 kilo yeşil zeytin
  • Çeşme suyu
  • Üzeri İçin:
  • Tuz
  • Uzun Süre Saklamak İçin:
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 2 çay kaşığı limon tuzu

Kırma Zeytin Nasıl Yapılır?

Kırma Zeytin Yapılışı :

Kırma zeytin yapımı için, öncelikle 1 buçuk kilo yeşil zeytini güzelce yıkayıp, süzmeye bırakın. Ardından zeytinleri kıracağınız sert bir zemin üzerine eski bir bez serin. Bu bez zeytinleri kırma esnasında çekirdeklerinin kırılıp, zarar görmesini önleyecektir. Kırma zeytin yaparken zeytinin içindeki çekirdeğin kırılmaması hem zeytinin dayanıklığı hem de lezzeti açısından önemlidir. Aynı zamanda zeytinlerin altına bez sermeniz zeytinleri kırarken çıkacak olan suyun etrafa saçılmasını da önler. Kırma işlemine başlamak için bir avuç kadar yeşil zeytini alıp, örtünün üzerine koyun. Orta büyüklükte bir taş ile zeytinlerin üzerine çok fazla sert olmayacak şekilde vurun. Zeytinin etinin çatlaması yeterlidir. Çekirdeğini kırmamaya özen gösterin. Taş yerine küçük bir maden suyu şişesi de kullanabilirsiniz. Tüm yeşil zeytinler bitene kadar hepsini bu şekilde kırın.

Kırdığınız yeşil zeytinleri dışarıda fazla bekletmeden orta büyüklükte bir kavanoza, pet şişe ya da bidon içine doldurun. Eğer zeytinler dışarıda fazla beklerse hemen rengi kararmaya başlar. Tercih edeceğiniz kabın kapağının sıkıca kapanmasına, su ve hava kaçırmamasına dikkat edin. Zeytinler olmaya başladığında asitlenecek, hava yapacak ve şişecektir. Uzun süre dayanması için içindeki havayı sızdırmayacak bir kap seçmeniz gerekmektedir. Ardından zeytinlerin üzerine çıkacak kadar çeşme suyu dökün. Kullandığınız suyun biraz kireçli olması gerekmektedir. Bu yüzden içme suyu kullanmayın. Zeytinleri doldurduğunuz kabın kapağını sıkıca kapatın.

Kırma yeşil zeytini güneş görmeyen bir yerde 2 gün bekletin. 2 gün sonra zeytinin dikkatli bir şekilde kapağını açıp, acı suyunu süzün. Tekrardan üzerini geçecek kadar çeşme suyu döküp, 2 gün daha bekletin. Bu şekilde en az 2-3 kere acı suyunu değiştirin. Kırma yeşil zeytinin tadını her su değiştirdiğinizde kontrol edin. Acılığı azaldığında, kaptan çıkartıp, üzerine tuz serpiştirip, servis edebilirsiniz.

Hep Böyle Yapın, 1 Yıl Bile Dursa Ne Yumuşar Ne Bozulur : Kırma Zeytin

Kırma zeytin yapıldıktan sonra sık sık suyunu değiştirdiğinizde 1 hafta sonunda hazır hale gelebilir. Fakat hemen tüketmek istemiyorsanız ve uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız üçüncü kez suyunu değiştirdikten sonra kabın içine limon tuzu ve tuz ekleyip, rengi dönene kadar bekletebilirsiniz. Her bir litrelik kaptaki kırma zeytin için 1 çay kaşığı limon tuzu ve 1 yemek kaşığı kaya tuzu atmanız yeterlidir. Bu şekilde hazırladığınız zeytinleri yine güneş görmeyen serin ve kuru bir yerde saklamaya devam edin.

Kırma Zeytin Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kırma zeytin yaparken, zeytinlerin çekirdeklerini kırmamaya özen gösterilmelidir.

Kırılan zeytinlerin kararmaması için dışarıda fazla bekletilmemeli, hemen kaplara doldurulmalı ve üzerine su eklenmelidir.

Kırma zeytin için normal musluk suyu kullanmalısınız. Hazır satılan içme suları ile kırma zeytin yaparsanız, kurduğunuz zeytinler yumuşar ve uzun süre dayanmaz. Çeşme suyunun içinde bulunan kireç, zeytinin kendini sıkmasını ve uzun süre dayanmasını sağlar.

Kırma zeytini hemen tüketmek için, 2 günde bir acı suyunu değiştirmeniz gerekmektedir. Bu zeytin yapılırken içine hiç tuz katılmadığı için, yerken üzerine tuz serpiştirip, servis edilir.

Kırma zeytini uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız, üçüncü kez acı suyunu değiştirdikten sonra, her bir litre için 1 çay kaşığı limon tuzu ve 1 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyip, ağzını sıkıca kapatıp, güneş görmeyen, serin bir yerde saklayabilirsiniz. Bu şekilde yeşil zeytin 1 yıl kadar hiç yumuşamadan ve bozulmadan dayanır.

Kırma Zeytin Nasıl Bir Zeytindir? Başka Nasıl Yapılır?

Kırma zeytin, henüz kararmamış sert yeşil zeytinlerden, genellikle eylül-ekim ayları içinde yapılan, 1 hafta sonunda tatlandırılabileceği gibi arzu edenin 1 yıl kadar sorunsuz saklayabileceği bir zeytin çeşididir.

En güzel ve en dayanıklı kırma zeytin Edremit tipi olarak geçen yeşil zeytinlerden yapılır. Edremit tipi zeytin meyvesi orta iriliğe sahiptir. Çekirdeği de orta irilikte ve yuvarlak silindirik olarak tarif edilen şekildedir. Bu zeytinlerden kırma zeytin yapabileceğiniz gibi arzu ederseniz çizik zeytin de yapabilirsiniz.

Kırma Zeytin Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 küçük bidon kırma zeytin içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kırma Zeytin İle Alakalı Bunlar da Soruldu;