Haşlanmış Nohut

Nohut Nasıl Haşlanır? (3 Su Bardağı)

Haşlanmış Nohut İçin Malzemeler :

  • 1 su bardağı kuru nohut
  • Su

Haşlanmış Nohut Nasıl Yapılır?

Haşlanmış Nohut Yapılışı :

Haşlanmış nohut yapımı için; orta boy bir tencere içine 1 su bardağı kuru nohudu koyun. Nohudun üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su dökün. Bu şekilde nohudu 1 gece bekletin. Nohut sert bir bakliyat olduğu için daha iyi yumuşaması ve hızlı bir şekilde pişmesi için 1 gece önceden suyun içerisinde bekletilmelidir. Kullandığınız nohut eski ve zor pişen bir nohut ise, nohudun daha çabuk yumuşaması için, ıslama suyuna 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyebilirsiniz. Karbonat nohutların daha çabuk yumuşamasını sağlar ve pişme süresini kısaltır. Ancak nohudun besin değeri ve içindeki vitaminlerin azalmasına sebep olur. Bu yüzden özel durumlar hariç eklenmemesi daha iyidir.

1 gece suda bekleyen kuru nohutlar, ertesi gün suyunu çekip, yumuşar ve şişer. İçine koyduğunuz su miktarına bağlı olarak, sadece kabın içinde az miktar da su kalabilir. Arzu ederseniz bu suyu süzüp, yeni su ile haşlama işlemine geçebilirsiniz. Ya da bu suyu hiç süzmeden, üzerine ekleme yapabilirsiniz. Şişen nohutların üzerini 1-2 parmak geçecek kadar su döküp, ocak üzerine alın. Ardından kaynamaya bırakın. Kaynama sürecinde nohutların üzerinde oluşan köpükleri mutlaka alıp, atın. Nohutları yumuşayana kadar yaklaşık 35 dakika haşlamaya devam edin. Nohutların kabuk atıp, dağılmaması için, haşlama esnasında sık sık karıştırmamaya özen gösterin.

Nohutları haşladıktan sonra bir süzgeç içerisine koyun. Suyunun tamamen süzülmesini sağlayın. Süzdüğünüz nohutları bir tabak ya da kabın içine alın. Kullandığınız nohudun türü ve cinsine de bağlı olarak 1 su bardağı kuru nohuttan yaklaşık 3 su bardağı haşlanmış nohut elde edilir.

Nohut Böyle Lokum Gibi Yumuşak Olur : Haşlanmış Nohut

Hazırladığınız haşlanmış nohutları buzdolabında 4-5 gün kadar bozulmadan saklayabilirsiniz. Daha uzun süre saklamak istiyorsanız, suyunu süzüp buzdolabı poşetlerine koyun. Ağzını güzelce bağlayıp, buzlukta ya da derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Buzlukta haşlanmış nohut 1 yıla kadar bozulmadan saklanabilir. Haşladığınız nohutları yemeklerinizde, çorbalarınızda ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

1 Gece Önceden Islatmadan Nohut Nasıl Pişirilir?

1 gece önceden ıslatmadığınız nohudu ya da ıslatmayı unuttuğunuz nohudu tencere içerisine koyun. Nohudun üzerine pişme esnasında daha fazla su çekeceği için 3-4 parmak geçecek kadar su döküp, ocak üzerine alın. Tencerede 50-55 dakika kadar pişirin. Eğer düdüklü tencerede yapacaksanız pişme süresi 35-40 dakika olacaktır. Nohutların sertlik durumuna göre süre uzayabilir ya da kısalabilir.

Haşlanmış Nohut Nerelerde Kullanılır?

Haşlanmış nohudu çorba, pilav, salata, köfte ve istediğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz.

Nohut Kaç Dakikada Pişer?

Önceden ıslattığınız nohut normal tencerede 35 dakikada, düdüklü tencerede ise 25 dakikada pişer. Eğer nohudu ıslatmadıysanız normal tencerede 50-55 dakikada, düdüklü tencerede ise 35-40 dakikada pişer. Ancak nohutların sertlik durumuna göre süre uzayabilir ya da kısalabilir.

Haşlanmış Nohudun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bozulan haşlanmış nohutların rengi griye döner. Üzeri matlaşır. Hafif keskin bir koku yaymaya başlar ve lezzeti ekşimtırak olur.

Haşlanmış Nohuttan Neler Yapılır?

Haşlanmış nohuttan humus, falafel, nohut salatası, nohut tatlısı, nohut çorbası, nohut köftesi, nohutlu pilav, etli ve etsiz nohut yemeği yapabilirsiniz.

Haşlanmış Nohut Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 40 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 35 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 su bardağı haşlanmış nohut içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Haşlanmış Nohut İle Alakalı Bunlar da Soruldu;