Semizotlu Tarifler

Semizotu Tarifleri - Değişik Semizotlu TariflerSemizotu İle Neler Yapılabilir?

Semizotu, başta salatası ve mezesi olmak üzere, çorbası, pilavı, böreği, omleti ve grateni oldukça lezzeti olan bir sebzedir. Tıpkı ıspanak gibi çiğ ya da pişirilerek yemeklerde kullanılabilir.

Semizotu Ot Mudur? Sebze Midir?

Semizotu, semizotugiller ailesinden bir bitkidir. İsim olarak ot olarak bilinse de gövdesi ve yaprakları beraber kullanıldığı için sebze olarak da kabul edilir.

Semizotu Türleri Nelerdir?

Semizotu, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir sebzedir. Doğada yabani olarak yetiştiği gibi son yıllarda sera ve bahçelerde özel olarak da yetiştirilmektedir. Doğada yetişenine yabani semizotu denir. Sera ve bahçe mahsulü olanına ise aşılı semizotu denir. Yabani semizotu daha küçük yapraklı, kalın gövdeli bir yapıya sahiptir. Daha keskin bir aroması ve lezzeti vardır. Tadı oldukça buruktur. Sera mahsulü olan semizotları ise daha geniş yapraklıdır. Tadı daha ekşimtraktır.

Semizotunun Başlıca Faydaları Nelerdir?

Semizotu, başta A ve C vitami olmak üzere K vitamini, kalsiyum, magnezyum ve demir bakımından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kanser riskini azalttığı söylenir. Bunun yanında cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.