Semizotu Turşusu

Pirpirim Turşusu (Probiyotik Turşu) Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Semizotu Turşusu İçin Malzemeler :

  • 1 demet semizotu
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 adet limon
  • 1/2 limon suyu
  • 1 çay bardağı sirke
  • 6 diş sarımsak
  • İçme suyu

Semizotu Turşusu Nasıl Yapılır?

Semizotu Turşusu Yapılışı :

Semizotu turşusu yapımı için; öncelikle 1 demet semizotunun kök kısmını kesip, atın. Ardından semizotlarını bol su içinde iyice yıkayıp, suyunu süzün. Daha sonra 1 adet limonu orta kalınlıkta dilimlere ayırın. Tarifte kullandığımız çay bardağı ölçüsü 110 ml dir.

Daha sonra 2 adet orta boy kavanozun tabanına 1 er adet limon dilimi ve 3 er diş sarımsak ekleyin. Ardından semizotlarını kavanozların içine eliniz ile bastırarak doldurmaya başlayın. Kavanozları yarıya kadar doldurduğunuzda kenar kısımlarına 2 şer limon dilimi yerleştirin. Semizotlarını kavanozun üzerinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde doldurmaya devam edin.

Diğer tarafta bir kaba 1 yemek kaşığı kaya tuzu koyun. Tuzun üzerine 1 çay bardağı sirke, yarım limon suyu ve 1 çay bardağı içme suyu koyun. Tüm malzemeleri tuz tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Ardından hazırladığınız bu turşu suyunu kavanozlara eşit bir şekilde paylaştırın. Daha sonra semizotların üzerlerine hafifçe çıkana kadar içme suyu ile doldurun. Son olarak semizotların üzerine 1 er limon dilimi koyun. Ardından kavanozların kapaklarını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni kapak kullanın. Hazırladığınız semizotu turşusunu güneş almayan serin ve gölge bir yerde yaklaşık 10-15 gün kadar bekletin.

Pilavın, Kısırın Yanına En Çok Bu Turşu Yakışır : Semizotu Turşusu

Semizotu turşusunu 10-15 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edin.

Semizotu Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz semizotu turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Semizotu Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;