İlikli Kemik Suyu

İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır? (2 Litre)

İlikli Kemik Suyu İçin Malzemeler :

  • 1 kilo ilikli dana kemiği
  • 3 litre soğuk su
  • 1 adet büyük boy kuru soğan
  • 1 adet büyük boy havuç
  • 2 adet defne yaprağı
  • 2 yemek kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı tane karabiber

İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

İlikli Kemik Suyu Yapılışı :

İlikli kemik suyu yapımı için; öncelikle 1 kilo ilikli dana kemiği derin bir kap içine koyun. Üzerini geçecek kadar tuzlu su dökün. Kemiklerin kan ve tortusunu suya bırakması için 2 saat kadar tuzlu su içinde bekletin.

Daha sonra kemiklerin suyunu süzüp, derin bir tencere içine koyun. Kemiklerin üzerine 3 litre soğuk su dökün. Suyun içine 2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Tencereyi ocak üzerine alıp, kaynama noktasına gelene kadar yüksek ateş üzerinde bekletin.

Kemik suyu kaynama noktasına geldiği an ocağın en küçük gözüne alın. Kısık ateş üzerinde kemiklerin içindeki ilikler sıcaklıkla eriyip, et suyuna karışana kadar 5 saat pişirin. Kemik suyunu kesinlikle yüksek ateş üzerinde kaynatarak pişirmeyin. Çünkü çok kısık ateşte piştiği zaman buharlaşma az olacaktır. Buharlaşmanın az olması da su kaybının minimumda kalmasını sağlayacaktır. Et suyunun pişme sürecinde üzerinde köpükler oluşacaktır. Her yarım saatte bir köpükleri ara ara kontrol ederek bir kaşık yardımı ile alıp, atın.

Diğer tarafta 1 adet büyük boy kuru soğan ve 1 adet büyük boy havucun kabuğunu soyup, orta büyüklükte kesin. Kemikli ilik suyu 5 saat piştikten sonra üzerine havuç ve soğanları koyun. 2 adet defne yaprağı ve 1 çay kaşığı kadar tane karabiber de ekleyip, bu şekilde kısık ateş üzerinde 1 saat daha pişirin.

İlikli kemik suyu toplam 6 saat piştikten sonra ocak üzerinden alın. Kemikleri kepçe yardımı ile suyun içinden çıkartın. Kemik suyunu sebzeleri ile birlikte ince bir tel süzgeçten süzün. Süzdüğünüz kemik suyunu oda ısısında ılımaya bırakın. Kemik suyu ılıdıktan sonra buz torbalarına ya da plastik kaplara koyun.

Her Yemeği Lezzetlendirmeye Yeter : İlikli Kemik Suyu

Hazırladığınız kemik suyunu derin dondurucuda 3-4 ay, buzdolabında ise 3-4 gün muhafaza edebilirsiniz. Kemik suyunu çorba, pilav ve yemeklerinizde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

İlikli Kemik Suyu Nasıl Kullanılır?

Kemik suyunu yemeklerinizi lezzetlendirmek için kullanabilirsiniz. Özellikle pilav ve çorbalar için tam bir lezzet vericidir. Bunun dışında herhangi bir yemeğe de kemik suyu ekleyebilirsiniz.

İlikli Kemik Suyu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 370 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 360 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 litre ilikli kemik suyu içindir.

Afiyet olsun

İlikli Kemik Suyu Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

İlikli Kemik Suyu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;