Haşlanmış Kuru Fasulye

Kuru Fasulye Nasıl Haşlanır? (3 Su Bardağı)

Haşlanmış Kuru Fasulye İçin Malzemeler :

  • 1 su bardağı kuru fasulye
  • Su

Haşlanmış Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

Haşlanmış Kuru Fasulye Yapılışı :

Haşlanmış kuru fasulye yapımı için; küçük derin bir tencere içine 1 su bardağı kuru fasulye koyun. Kuru fasulyenin üzerini 2 parmak geçecek kadar su dökün. Kuru fasulyeyi bu şekilde 1 gece bekletin. Kuru fasulye sert bir bakliyat olduğu için daha iyi yumuşaması ve hızlı bir şekilde pişmesi için 1 gece önceden suyun içerisinde bekletilmelidir.

1 gece suda beklettiğiniz kuru fasulyeler, ertesi gün suyunu çekip, şişecektir. Ama kabın içinde az miktar da olsa su kalabilir. Bu suyu süzüp, yeni su ile haşlama işlemine geçebilirsiniz. Şişen kuru fasulyeleri tekrardan tencere içine koyun. Üzerini 2 parmak geçecek kadar su dökün. Tencereyi ocak üzerine alın ve kaynamaya bırakın. Kaynama esnasında fasulyelerin üzerinde oluşan köpükleri mutlaka alıp, atın. Kuru fasulyeleri yumuşayana kadar yaklaşık 30-35 dakika haşlamaya devam edin. Kuru fasulyelerin cinsine göre pişme süresi uzayabilir. Haşlama esnasında kuru fasulyelerin dağılmaması için sık sık karıştırmamaya özen gösterin.

Kuru fasulyeleri haşladıktan sonra bir süzgeç içerisine alıp, suyunun tamamen süzülmesini sağlayın. Kullandığınız kuru fasulyelerin türü ve cinsine de bağlı olarak 1 su bardağı kuru fasulyeden yaklaşık 3 su bardağı haşlanmış kuru fasulye elde edeceksiniz.

Kuru Fasulye Böyle Lokum Gibi Yumuşak Olur : Haşlanmış Kuru Fasulye

Haşladığınız kuru fasulyeleri yemeklerinizde, çorbalarınızda ve salatalarınızda kullanabilirsiniz. İsteğe göre haşladığınız kuru fasulyeleri buzdolabında 4-5 gün kadar bozulmadan saklayabilirsiniz. Daha uzun süre saklamak istiyorsanız, suyunu iyice süzüp buzdolabı poşetlerine koyun. Ağzını güzelce bağlayıp, buzlukta ya da derin dondurucuda 1 yıla kadar bozulmadan saklayabilirsiniz.

1 Gece Önceden Islatmadan Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir?

1 gece önceden ıslatmadığınız kuru fasulyeyi ya da ıslatmayı unuttuğunuz kuru fasulyeyi tencere içerisine koyun. Kuru fasulyelerin üzerine pişme esnasında daha fazla su çekeceği için 3-4 parmak geçecek kadar su dökün ve ocak üzerine alın. Tencerede 50-55 dakika kadar pişirin. Eğer düdüklü tencerede yapacaksanız pişme süresi 35-40 dakika olacaktır. Kuru fasulyelerin sertlik durumuna göre süre uzayabilir ya da kısalabilir.

Haşlanmış Kuru Fasulye Nerelerde Kullanılır?

Haşlanmış kuru fasulye çorba, pilav, salata ve istediğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz.

Kuru Fasulye Kaç Dakikada Pişer?

Önceden ıslattığınız kuru fasulye normal tencerede 35 dakikada, düdüklü tencerede ise 25 dakikada pişer. Eğer kuru fasulyeyi ıslatmadıysanız normal tencerede 50-55 dakikada, düdüklü tencerede ise 35-40 dakikada pişer. Ancak kuru fasulyelerin sertlik durumuna göre süre uzayabilir ya da kısalabilir.

Kuru Fasulye Haşlanırken Karbonat Atılır Mı?

Kullandığınız kuru fasulye eski ve zor pişen bir fasulye ise, fasulyenin çabuk yumuşaması için, ıslama suyuna 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyebilirsiniz. Karbonat fasulyelerin daha çabuk yumuşamasını sağlar ve pişme süresini kısaltır. Ancak fasulyenin besin değeri ve içindeki vitaminlerin azalmasına sebep olur. Bu yüzden özel durumlar hariç eklenmemesi daha iyidir.

Haşlanmış Kuru Fasulyenin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bozulan haşlanmış kuru fasulyelerin rengi değişir. Hafif keskin bir koku yaymaya başlar. Lezzeti acı ve kötü olur.

Haşlanmış Kuru Fasulyeden Neler Yapılır?

Haşlanmış kuru fasulyeden, fasulye salatası, kuru fasulye keki, kuru fasulye çorbası, kuru fasulye köftesi, fasulyeli pilav, etli ve etsiz kuru fasulye yemeği yapabilirsiniz.

Haşlanmış Kuru Fasulye Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 40 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 35 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 su bardağı haşlanmış kuru fasulye içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Haşlanmış Kuru Fasulye İle Alakalı Bunlar da Soruldu;