Buzlukta Havuç Saklama

Havuç Buzlukta Nasıl Saklanır? (3 Poşet)

Buzlukta Havuç Saklama İçin Malzemeler :

  • 500 gr havuç
  • Buzdolabı poşeti

Buzlukta Havuç Saklama Nasıl Yapılır?

Buzlukta Havuç Saklama Yapılışı :

Buzlukta havuç saklama yönteminde; öncelikle yarım kilo havucun kabuğunu soyup, güzelce yıkayın. Ardından yıkadığınız havuçların her birini tek tek iyice kurulayın. Lastik gibi yumuşak ve üzerinde siyah benekleri olan havuçları tercih etmeyin.

Daha sonra havuçları istenildiği kadarını bıçak yardımı ile halka halka doğrayın. İsteğe göre havuçları küçük küpler şeklinde de doğrayabilirsiniz. Aynı zamanda havuçları rendenin iri tarafı ile de rendeleyebilirsiniz.

Havuçları istediğiniz şekilde doğradıktan sonra buzdolabı poşetleri içerisine kullanacağınız miktarlarda paylaştırın. Poşetleri eliniz ile düzeltip, havuçların hafifçe yayılmasını sağlayın. Son olarak poşetlerin içindeki havayı tamamen alın. Bu işlemi bir pipet yardımı ile de yapabilirsiniz. Daha sonra poşetlerin ağzını sıkıca bağlayın.

Bu Yöntem İle Yaz Kış Ne Zaman İhtiyacınız Olsa Havucunuz Kullanmaya Hazır : Buzlukta Havuç Saklama

Hazırladığınız bu yöntem ile havuçları buzlukta 12 ay kadar muhafaza edebilirsiniz. İstediğiniz zaman buzluktan çıkartıp, buzunu çözdürmeden direk yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Haşlayarak ya da soteleyerek de salatalarınızda kullanabilirsiniz. Sadece hiç bir işleme tabi tutmadan havucun çiğ olarak kullanıldığı mevsim salatası gibi salataların yapımında, buzluktan çıkan havuçların buzu çözüldüğünde sulanma yaptığı için pek tercih edilmez.

Buzluktan Çıkan Havuç Nasıl Pişirilir?

Buzluktan çıkan havucun buzunu çözdürmeden direk yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Haşlayarak ya da soteleyerek de salatalarınızda kullanabilirsiniz. Sadece hiç bir işleme tabi tutmadan havucun çiğ olarak kullanıldığı mevsim salatası gibi salataların yapımında, buzluktan çıkan havuçların buzu çözüldüğünde sulanma yaptığı için pek tercih edilmez.

Şoklama Yöntemi İle Havuç Buzlukta Nasıl Saklanır?

Şoklama yönteminde öncelikle derin bir tencere içine su koyup, kaynatın. Diğer tarafta da derin bir kap içine buzlu soğuk su koyun. Halka şeklinde ya da küp şeklinde doğradığınız havuçları kaynar su içine koyup, 2-3 dakika haşlayın. Ardından havuçları kevgirle çıkartıp, buzlu suyun içerisine ekleyip, bu şekilde 2 dakika bekletin.

Daha sonra havuçların suyunu süzüp, iyice kurumaları için geniş bir tepsi içine yayın. Havuçlar iyice kuruduktan sonra buzdolabı poşetlerine paylaştırabilirsiniz. Şoklama yöntemi ile havuçları buzlukta 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Buzlukta Havuç Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 poşet buzlukta havuç saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Havuç Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;