Buzlukta Mantar Saklama

Mantar Buzlukta Nasıl Saklanır? (3 Poşet)

Buzlukta Mantar Saklama İçin Malzemeler :

  • 500 gr kültür mantarı
  • Buzdolabı poşeti

Buzlukta Mantar Saklama Nasıl Yapılır?

Buzlukta Mantar Saklama Yapılışı :

Buzlukta mantar saklama yönteminde; yarım kilo kültür mantarının kabuğunu soyun. Mantarların sap kısımları çok uzun olanları biraz kesin.

Mantarların kabuğunu soyduktan sonra hafif nemli bir bez ile güzelce temizleyin. Mantarları kesinlikle yıkamayın. Mantarın süngerimsi bir yapısı olduğu için dondurmadan önce yıkamamanız gerekir. Eğer mantarları yıkarsanız çözüldükten sonra içindeki tüm suyu bir anda salacak ve diriliğini kaybedecektir. Bu yüzden mantarları mümkün mertebede en kuru şekilde dondurmak gerekir.

Mantarları temizledikten sonra bıçak yardımı ile istediğiniz şekilde dilimleyin. Dilimlediğiniz mantarları buzdolabı poşetleri içerisine kullanacağınız miktarlarda paylaştırın. Poşetleri eliniz ile düzeltip, mantarların hafifçe yayılmasını sağlayın. Son olarak poşetlerin içindeki havayı tamamen alın. Bu işlemi bir pipet yardımı ile de yapabilirsiniz. Daha sonra poşetlerin ağzını sıkıca bağlayın.

Bu Yöntemle Mantarı İlk Günkü Tazeliğinde Çok Daha Uzun Saklayın : Buzlukta Mantar Saklama

Hazırladığınız bu yöntem ile mantarları buzlukta 1 ay kadar muhafaza edebilirsiniz. Buzlukta 1 aydan fazla bekletilen mantarın tüketilmesi sağlık açısından uygun değildir.

Mantar Buzlukta Başka Nasıl Saklanır?

Mantarı buzlukta çiğ olarak saklayabileceğiniz gibi az yağ içinde soteleyip, soğuduktan sonra da buzlukta saklayabilirsiniz. Bu yöntemle sotelenmiş mantarı buzlukta 2 buçuk ay kadar muhafaza edebilirsiniz.

Dondurucudan Çıkan Mantar Nasıl Pişirilir?

Dondurucudan çıkan mantarları tezgah üzerine koyup, kendi kendilerine çözülmesini bekleyebilirsiniz. Ya da hiç çözdürme yapmadan da yemeğinizin içine direk katabilirsiniz.

Pişmiş Mantar Buzlukta Nasıl Saklanır?

Mantarı buzlukta saklayabileceğiniz diğer bir yöntem ise pişirmektir. Bunun için mantarları temizleyip, dilimledikten sonra çok az yağ içinde soteleyin ve kenarda soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra buzdolabı poşeti ya da kapaklı kaplara koyup, buzlukta 2 buçuk ay saklayabilirsiniz.

Buzlukta Mantar Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 poşet buzlukta mantar saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Mantar Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;