Şeftali Konservesi

Kışlık Şeftali Konservesi Tarifi (3 Orta Boy Kavanoz)

Şeftali Konservesi İçin Malzemeler :

  • 1,5 kilo şeftali
  • 9 yemek kaşığı toz şeker
  • İçme suyu

Şeftali Konservesi Nasıl Yapılır?

Şeftali Konservesi Yapılışı :

Şeftali konservesi yapımı için; öncelikle 1 buçuk kilo şeftaliyi güzelce yıkayın. Ardından şeftalileri ortadan ikiye kesip, çekirdek kısımlarını dikkatli bir şekilde çıkarın. Daha sonra şeftalilerin kabuğunu soyup, iri küpler şeklinde doğrayın. İsteğe göre şeftalileri elma dilimi şeklinde de dilimleyebilirsiniz. Şeftali seçerken özellikle sert ve düzgün olmasına dikkat edin. Ezik ve çürük şeftalileri tercih etmeyin.

Diğer tarafta 3 adet orta boy kavanozun içini doğradığınız şeftaliler ile doldurun. Şeftalileri konserve kavanozların üzerinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde doldurun. Ardından her bir kavanozun içine 3 er yemek kaşığı toz şeker koyun. Şeker miktarını damak tadınıza göre arttırıp, azaltabilirsiniz. Daha sonra her bir kavanozun içine şeftalilerin üzerini geçecek kadar kaynar su dökün. Mutlaka içme suyu kullanın. Ardından kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın ve kavanozunuzu kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Kavanozların kapağını kapattıktan sonra şekerin iyice erimesi için kavanozu iyice çalkalayın.

Daha sonra kavanozların rahatça sığabileceği derin bir tencereyi ocağın üzerine koyun. Tencerenin yarısını geçecek kadar kaynar su dökün. Kaynar suyun içine kavanozları düz bir şekilde oturtun ve kavanozları 25 dakika kaynamaya bırakın.

Konservelerin kaynama işlemi bittikten sonra tencerenin içinden çıkarıp, bir mutfak örtüsü üzerine alın. Kavanozların kapaklarını dikkatli bir şekilde tekrardan iyice sıkıştırın. Kapakları sıkıştırma esnasında fıs şeklinde bir hava sesi duyabilirsiniz. Bu sesi duymanız normaldir, endişe etmenize gerek yoktur. Ardından kavanozları bekletmeden hemen ters çevirip, bir havluya sarın. Oda sıcaklığında 1 gün boyunca soğumaya bırakın.

Şeftaliyi Her Sene Böyle Saklarım, 2 Yıl Bile Dursa Tap Taze Kalır : Şeftali Konservesi

Hazırladığınız kışlık şeftali konservesinin kapakları içeriye doğru bombeleştiyse konserveleriniz vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa konservelerinizi güneş almayan serin bir yerde 2 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Şeftali Konservesi Nerelerde Kullanılır?

Şeftali konservesini komposto olarak yemeklerin yanında servis edebilirsiniz. Bunun yanında tatlı, pasta, kek, dondurma, yoğurt ve meyve salatalarında da kullanabilirsiniz. Ayrıca şeftali konservesini reçel, marmelat ve sos yapımında da kullanabilirsiniz.

Şeftali Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 45 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 25 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 orta boy kavanoz şeftali konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Şeftali Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;