Çiğden Taze Fasulye Konservesi

Pişirmeden Taze Fasulye Konservesi Tarifi (3 Orta Boy Kavanoz)

Çiğden Taze Fasulye Konservesi İçin Malzemeler :

  • 1 kilo taze fasulye
  • 4 adet büyük boy domates
  • 4 çay kaşığı kaya tuzu
  • 4 çay kaşığı toz şeker
  • İçme suyu

Çiğden Taze Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?

Çiğden Taze Fasulye Konservesi Yapılışı :

Çiğden taze fasulye konservesi yapımı için; öncelikle 1 kilo taze fasulyenin her iki ucunu kesip, varsa kılçıklarını ayıklayın. Daha sonra taze fasulyeleri büyüklüklerine göre 2-3 parçaya bölüp, sirkeli su içinde 15-20 dakika bekletin. Çiğden yapacağınız her sebze konservesi öncesinde sebzeleri sirkeli ya da karbonatlı suda bekletip, iyice sterilize olmasını sağlayın. Daha sonra tekrardan iyice yıkayıp, suyunu süzün. Diğer tarafta 4 adet büyük boy domatesin kabuğunu soyup, küçük küpler şeklinde doğrayın.

Daha sonra 4 adet orta boy kavanozun tabanına 2-3 yemek kaşığı doğranmış domates koyun. Domateslerin üzerine ayıkladığınız taze fasulyeleri koyun. Fasulyelerin arasında fazla boşluk kalmaması için sıkıca bastırarak yerleştirin. Taze fasulyelerin üzerine de kalan domatesleri paylaştırın. Ardından her bir kavanozun üzerine 1 er çay kaşığı kaya tuzu ekleyin. Tuz ekledikten sonra her bir kavanozun üzerine 1 er çay kaşığı toz şeker koyun. Son olarak kavanozların içine üzerlerinde 2 parmak boşluk kalacak şekilde içme suyu dökün. Kavanozların içine su döktükten sonra bir bıçak yardımı ile içlerindeki havayı alın. Ardından kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın ve kavanozunuzu kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun.

Daha sonra kavanozların sığabileceği derin bir tencereyi ocak üzerine yerleştirin. Kavanozları tencerenin içine düz bir şekilde oturtun. Kavanozların mümkünse üzerini geçecek kadar soğuk su dökün. Yeterli derinlikte tencereniz yoksa kavanozların en az yarısını geçecek kadar su ile doldurun. Ardından kaynamaya bırakın. Kaynama esnasında kavanozların birbirine çarpıp, zarar görmemesi için tencerenin altına bir bez koyabilirsiniz. Konserveler kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını biraz kısıp, konserveleri 30 dakika kadar daha kaynatmaya devam edin. Konserveler istenilen sürede kaynadıktan sonra tencere içinden dikkatli bir şekilde alıp, mutfak bezi üzerine koyun. Dikkatli bir şekilde her bir kavanozun kapağını tekrardan iyice sıkın. Kapakları sıkıştırma esnasında fıs şeklinde bir hava sesi duyabilirsiniz. Bu sesi duymanız normaldir, endişe etmenize gerek yoktur. Ardından kavanozları bekletmeden hemen ters çevirip, bir havluya sarın. Oda sıcaklığında 1 gün boyunca soğumaya bırakın.

Her Sene Taze Fasulyeyi Böyle Kavanozlarım, Asla Kapak Atmaz Bozulmaz : Çiğden Taze Fasulye Konservesi

Hazırladığınız taze fasulye konservesinin kapakları içeriye doğru bombeleştiyse konserveleriniz vakumlanmış demektir. Tedbir amaçlı konserveleri her ihtimale karşı güneş almayan bir yerde 2 gün bekletip, gözlemleyin. Kavanozlarda akma ya da kapaklarda atma yoksa konserveleri güneş almayan serin bir yerde aylarca saklayabilirsiniz.

Çiğden Taze Fasulye Başka Nasıl Saklanır?

Çiğden taze fasulyeyi saklamanın bir diğer yöntemi de konserve yapmadan direk buzluk poşetlerine koyup, buzlukta saklamaktır. Bunun için tarifte olduğu gibi fasulyeleri hazırladıktan sonra buzluk poşetlerinde doldurun. Bir pipet yardımı ile poşetin içindeki fazla havayı alıp, vakumlayın. Ardından hazırladığınız fasulyeleri buzluğa kaldırın. Bu şekilde buzlukta 8-10 ay kadar fasulyeleri saklayabilirsiniz. Fakat pişireceğiniz zaman hiç buzunun çözülmesini beklemeden direk tencereye koyup, pişirmelisiniz. Aksi takdirde buzluk kokusu oluşabilir.

Çiğden Taze Fasulye Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 55 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası hazırlık, 30 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 orta boy kavanoz çiğden taze fasulye konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Çiğden Taze Fasulye Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;