Üzüm Konservesi

Üzüm Kompostosu Konservesi Tarifi (3 Orta Boy Kavanoz)

Üzüm Konservesi İçin Malzemeler :

  • 1 kilo üzüm
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • İçme suyu

Üzüm Konservesi Nasıl Yapılır?

Üzüm Konservesi Yapılışı :

Üzüm konservesi yapımı için; öncelikle 1 kilo üzümü saplarından ayıklayıp, tane tane haline getirin. Ardından bol su içinde iyice yıkayıp, suyunu süzün. Biz tarifte üç ayrı çeşit üzüm kullandık. Siz arzu ettiğiniz herhangi bir tür üzümü kullanabilirsiniz.

Diğer tarafta 3 adet orta boy kavanozun içini üzüm taneleri ile doldurun. Her bir kavanoz yaklaşık 350-400 gr kadar tane üzüm alacaktır. Yoğun taneli konserve yapmak isterseniz, kavanozun tamamını doldurabilir ya da kavanozlara daha az üzüm koyup, suyunu arttırabilirsiniz. Ardından her bir kavanozun içine 2 şer yemek kaşığı toz şeker koyun. Şeker miktarını damak tadınıza göre arttırıp, azaltabilirsiniz. Daha sonra her bir kavanozun içine üzümlerin üzerini geçecek kadar kaynar su dökün. Mutlaka içme suyu kullanın. Ardından kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın ve kavanozlarınızı kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Kavanozların kapağını kapattıktan sonra şekerin iyice erimesi için kavanozu iyice çalkalayın.

Daha sonra kavanozların sığabileceği derin bir tencereyi ocağın üzerine koyun. Tencerenin yarısını geçecek kadar kaynar su dökün. Kaynar suyun içine kavanozları düz bir şekilde oturtun ve kavanozları 25 dakika kaynamaya bırakın.

Üzüm konservelerinin kaynama işlemi bittikten sonra tencerenin içinden alıp, bir mutfak örtüsü üzerine koyun. Tekrardan kavanozların kapaklarını dikkatli bir şekilde kontrol edip, sıkıştırın. Kapakları sıkıştırma esnasında fıs şeklinde bir hava sesi duyabilirsiniz. Bu sesi duymanız normaldir, endişe etmenize gerek yoktur. Ardından kavanozları bekletmeden hemen ters çevirip, bir havluya sarın. Oda sıcaklığında 1 gün boyunca soğumaya bırakın. Üzüm kompostosu konservesinin kapakları içe doğru bombeleştiyse konserveleriniz vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa üzüm konservelerinizi güneş almayan serin bir yerde 2 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Üzümleri Her Sene Böyle Saklarım, Tazeliğini ve Lezzetini Hep Korur : Üzüm Konservesi

Hazırladığınız üzüm konservesinin kavanozunu açıp, direkt içebileceğiniz gibi arzu ederseniz su ve şekerini arttırıp da servis edebilirsiniz.

Üzüm Konservesi Nerelerde Kullanılır?

Üzüm konservesini komposto olarak yemeklerinizin yanında servis edebilirsiniz. Bunun yanında tatlı, pasta, kek, dondurma, yoğurt ve meyve salatalarında da kullanabilirsiniz. Ayrıca üzüm konservesini reçel ve marmelat yapımında da kullanabilirsiniz.

Üzüm Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 40 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 25 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 orta boy kavanoz üzüm konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Üzüm Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;