Buzdolabında Soyulmuş Sarımsak Saklama

Buzdolabında Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır? (1 Küçük Boy Kavanoz)

Buzdolabında Soyulmuş Sarımsak Saklama İçin Malzemeler :

  • Sarımsak

Buzdolabında Soyulmuş Sarımsak Saklama Nasıl Yapılır?

Buzdolabında Soyulmuş Sarımsak Saklama Yapılışı :

Buzdolabında soyulmuş sarımsak saklama yöntemi için; kullanacağınız miktardaki sarımsağın püskül ve sap kısımlarını kesin. Ardından sarımsakları dişlerine ayırın.

Daha sonra dişlerine ayırdığınız sarımsakların kabuklarını soyun. Sarımsakları temiz, kuru ve hava almayan bir kavanoz içine doldurun. Ardından kavanozun kapağını sıkıca kapatıp, buzdolabına koyun. Sarımsakların bozulmaması için kavanozun kuru olmasına mutlaka dikkat edin. Hazırladığınız bu yöntem ile sarımsakları buzdolabında 1-2 hafta kadar hiç bozulmadan saklayabilirsiniz.

Bittikçe Sürekli Yaparım, Her Yemekte Kullanmaya Hazır : Buzdolabında Soyulmuş Sarımsak Saklama

Buzdolabında sakladığınız soyulmuş sarımsakları kullanacağınız zaman buzdolabından çıkartıp, ihtiyacınız kadarını kullanıp, kalanını tekrar buzdolabında saklamaya devam edebilirsiniz. Bu pratik yöntem sayesinde, yemek yapacağınız zaman, elleriniz hiç sarımsak kokmadan, her seferinde sarımsak soymak ve ayıklamak zorunda kalmadan yemeklerinizde sarımsak kullanabilirsiniz.

Soyulmuş Sarımsağı Buzdolabında Çok Uzun Süre Bekletirsem Ne Olur?

Soyduğunuz sarımsakları kapalı kavanoz içerisinde dahi buzdolabında 2 haftadan daha uzun süre bekletirseniz sarımsaklarınızın kokusu ve aroması beklettiğiniz süreyle orantılı olarak azalacaktır. Hatta çok uzun süre bekletirseniz hiç kokusu kalmayacağı gibi uç kısımlardan da hafif hafif siyahlaşmalar olacak ve bozulma başlayacaktır. Bu aşamaya gelmiş sarımsakları yine de kullanmak isterseniz uç kısımlarını temizleyip, kullanabilirsiniz.

Soyulmuş Sarımsak Başka Nasıl Saklanır?

Ayıkladığınız sarımsakları uzunca bir süre saklamak istiyorsanız, buzdolabı poşetlerine koyup, derin dondurucuda aylarca saklayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise kavanoza koyduğunuz sarımsakların üzerini geçecek kadar zeytinyağı döküp, kapağını sıkıca kapatın. Ardından buzdolabına koyun. Kavanozdaki zeytinyağı azaldıkça üzerine yenisini mutlaka ilave edin.

Sarımsakları rendelenmiş ya da küçük küçük doğranmış olarak saklamak istiyorsanız; sarımsakları soyduktan sonra yıkayıp, iyice kurulayın. Ardından rendeleyip ya da küçük küçük doğrayıp, hava almayan küçük bir kavanoz içine koyun. Üzerlerine bolca zeytinyağı ve isteğe göre biraz tuz ekleyip, karıştırın. Ardından kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Bu şekilde buzdolabında saklayıp, yemeklerde, soslarda ve salatalarda kullanabilirsiniz.

Buzdolabında Soyulmuş Sarımsak Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 küçük boy kavanoz buzdolabında soyulmuş sarımsak saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzdolabında Soyulmuş Sarımsak Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;Buzdolabında Soyulmuş Sarımsak Saklama: