Acı Biber Salçası

Ev Yapımı Acı Biber Salçası Tarifi (2 Küçük Boy Kavanoz)

Acı Biber Salçası İçin Malzemeler :

  • 3 kilo kırmızı kapya biber
  • 20 adet acı süs biberi
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • Su

Acı Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Acı Biber Salçası Yapılışı :

Acı biber salçası yapımında; ilk olarak 3 kilo kırmızı kapya biberin sap kısımlarını kesin ve çekirdek kısımlarını temizleyin. Ardından biberleri güzelce yıkayıp, suyunu süzün. Daha sonra kapya biberleri büyük küpler şeklinde doğrayın. Biberleri satın alırken özellikle etli, zedelenmemiş ve taze olmasına mutlaka dikkat edin. 20 adet acı süs biberin de çekirdek kısımlarını temizleyip, ikiye bölün.

Diğer tarafta derin ve geniş bir tencere içine doğradığınız kapya biberleri ve acı süs biberlerini koyun. Biberlerin yarı hizasına gelecek kadar su ekleyin. Tencereyi ocak üzerine koyup, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra biberleri güzelce karıştırın. Daha sonra orta ateş üzerinde biberler yumuşayana kadar ara ara karıştırarak, pişirin.

Biberler pişip, iyice yumuşadıktan sonra büyük bir süzgeç üzerine koyun ve biberlerin suyunu iyice süzün. Biberlerin suyunun iyice süzülmesi salçanızın daha kıvamlı olmasını sağlayacaktır. Biberlerin suyunu iyice süzdükten sonra derin bir tencere içine koyun. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar biberleri blenderdan iyice geçirin. Biberleri blender yerine mutfak robotundan da geçirebilirsiniz.

Blenderdan geçirdiğiniz biberleri ocak üzerine alın. Üzerlerine 2 yemek kaşığı tuz koyup, karıştırın. Tuzun fazla olması salçanın uzun süre dayanması için önemlidir. Ama isteğe göre tuz miktarını biraz azaltabilirsiniz. Daha sonra biber salçasını orta kısık ateş üzerinde suyunu çekip, koyu bir kıvam alana kadar sürekli karıştırarak, yaklaşık 2 buçuk saat pişirin. Pişme esnasında tencerenin kapağını kapatmayın. Eğer salçayı karıştırmadan kendi haline bırakırsanız, etrafa sıçramalar yapabilir. Bu yüzden mutlaka dikkat edin. Suyun çekip, kıvam alan acılı biber salçasını henüz sıcak iken kavanozlara koyun. Salçanın üzerini bir kaşık yardımı ile güzelce düzeltin. Salçanın küflenmemesi için üzerini kaplayacak kadar zeytinyağı dökün ve kapakları hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.

Her Sene Mutlaka Yaparım, Bunun Lezzeti Kıvamı Bambaşka Oluyor : Acı Biber Salçası

Hazırladığınız ev yapımı acı biber salçasını buzdolabında 1 yıla kadar saklayabilirsiniz.

Ev Yapımı Salçanın Bozulmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Salçanın bozulmaması için kullandığınız malzemelerin taze olması gerekir. Salçayı kıvam alana kadar pişirmek bozulmasını önlemek için önemli bir adımdır. Diğer önemli adımlar ise; salçayı hava almayan kaplara koyduktan sonra üzerini kaplayacak kadar zeytinyağı dökmektir. Bunun için kabın kapağından hava girse bile zeytinyağı havanın salçayla buluşmasını önleyecektir. Salçayı serin ve kuru bir yerde saklamak da salçanın bozulmamasını etkileyen faktörler arasındadır. Salçayı buzdolabında saklamak en ideal yöntemdir.

Acı Biber Salçası Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 175 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası hazırlık, 150 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 küçük boy kavanoz acı biber salçası içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Acı Biber Salçası İle Alakalı Bunlar da Soruldu;