Tarif Arama

Mayalı Poğaça Tarifleri

Değişik Mayalı Poğaça Tarifleri - Mayalı Poğaça Nasıl Yapılır?Mayalı Poğaça Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İlk kural tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasıdır. Özellikle yumurtayı mutlaka en az 15-20 dakika öncesinde buzdolabından çıkarın. Bunun yanında süt de soğuk olmazsa daha iyi sonuç alacağınızı unutmayın.

Mayanızın taze ve aktif olduğundan emin olun. Kuru maya kullanırsanız, son kullanma tarihinin geçip geçmediğini mutlaka kontrol edin. Aksi takdirde hamurunuz mayalanmaz ve kabarmaz.

Mayayı, ılık süt veya su içinde ufak bir miktar şekerle karıştırarak 5-10 dakika bekletin. Bu işlem, mayanın hücrelerini aktive eder ve hamurun daha iyi kabarmasını sağlar.

Hamur karışımına mayayı ekledikten önce ya da sonra sakın hemen tuz eklemeyin. Tuz mayanın etkinliğini azaltır. Mümkünse önce mayayı şeker ile aktif hale getirin, tuzu olabildiğince sonra eklemeye çalışın.

Hamuru yoğururken elde ettiğiniz kıvam önemlidir. Yumuşak, elastik ve hafif yapılı bir hamur, poğaçalarının daha kabarık ve yumuşak olmasını sağlar. Bu yüzden hamura ekstra un ekleyip, sertleştirmeyin.

Hamurunuzu mayalandırırken üzerini temiz bir bez veya streç filmle örtün. Bu, hamurun üzerinin kurumasını önler. Eğer hamurunuz iki katına yakın büyüklüğe ulaştı ise mayalanmış demektir. Gereğinden fazla mayalandırma için tutarsanız, bu sefer de maya etkisini kaybeder ve hamurunuz sönmeye, bozulmaya başlar.

Her tarifte olmasa da hamurunuzu fırına vermeden önce fırın tepsisi içinde de kısa süre bekletip, dinlendirmeniz önemlidir. Bu işleme tepsi mayası denir. Piştikten sonra daha yumuşak poğaçalar elde etmenize yarar.

Poğaçalarınızı pişirirken fırın sıcaklığına dikkat edin. Fırını mutlaka önceden ısıtın ve tarifteki talimata uygun derecede pişirin. Pişme esnasında fırının kapağını açmamaya özen gösterin. Her kapak açışınızın fırının sıcaklığını düşürdüğünü ve pişme süresini hatta sürecini etkilediğini unutmayın. Fırının kapağını açmadan, poğaçalarınızı fırında pişerken takip edin. Fırından fırına pişirme süreleri değişebilir. Poğaçalarınız alttan güzelce kızardığında ve üzeri iyice kabardığında fırından çıkarıp, tepsi içinde kısa süre de olsa dinlenmeye bırakın. Böylelikle içini çekecek, daha yumuşak olacaktır.

Hamurun içine sıvı yağ veya tereyağı ekleyin. Tabi ki özellikle yağsız yapılan poğaçalar da var ama hamur içine yağ eklemek poğaçalarınıza lezzet katar. İçinin daha iyi pişmesini de sağlar.