Şoklama Yöntemiyle Taze Fasulye Saklama

Şoklama Yöntemiyle Taze Fasulye Saklama (2 Kişilik)

Şoklama Yöntemiyle Taze Fasulye Saklama İçin Malzemeler :

  • 500 gr taze fasulye
  • Kaynar su
  • Buzlu soğuk su

Şoklama Yöntemiyle Taze Fasulye Saklama Nasıl Yapılır?

Şoklama Yöntemiyle Taze Fasulye Saklama Yapılışı :

Şoklama yöntemiyle taze fasulye saklamak için; ilk olarak yarım kilo taze fasulyeyi ayıklayıp, bıçak yardımı ile istediğiniz büyüklükte doğrayın.

Diğer tarafta derin bir tencere içine bol su dökün. Suyu ocak üzerine alıp, kaymaya bırakın. Kaynayan suyun içine fasulyeleri ekleyip, 3 dakika pişirin.

Fasulyeler pişerken başka derin bir kaba olabildiğince buz küpleri ile dolu soğuk su koyun. Süre sonunda pişen fasulyeleri süzerek sıcak sudan çıkartın. Bekletmeden hemen buzlu soğuk su dolu kabın içine koyup, şoklamasını sağlayın. Fasulyeleri soğuk su içinde soğuyana kadar bekletin. Bu şoklama yöntemi ile fasulyelerin rengi canlı kalacaktır. Fasulyeleri soğuk sudan alıp, süzmeye bırakın. Daha sonra temiz bir havlunun üzerine yayıp, iyice kurulayın. Ardından fasulyeleri buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetin içindeki havayı tamamen alıp, ağzını bağlayın. Fasulyeleri tekrar bir poşete daha koyun. Fasulyeniz 2 poşet içinde olursa, bulunduğu dondurucuda diğer donan sebzelerin kokusunu almaz.

En Kolay Taze Fasulye Saklama Yöntemi : Şoklama Yöntemiyle Taze Fasulye

Hazırladığınız şoklama yöntemiyle taze fasulyeyi dondurucuda uzunca bir süre saklayabilirsiniz.

Şoklama Yöntemi Nedir?

Şoklama yöntemi, haşlanan sebzelerin bekletilmeden hızlı bir şekilde buzlu soğuk su dolu bir kabın içine koyulmasıdır. Soğuk su ve buz, sebzelerin diri kalmasını sağlar. Sıcak suyun etkisiyle gevşeyen sebzeler, soğuğun etkisiyle canlanır. Böylece dondurucuya atılmaya hazır hale gelirler.

Şoklama Yöntemiyle Taze Fasulye Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 18 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 3 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik şoklama yöntemiyle taze fasulye saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Şoklama Yöntemiyle Taze Fasulye Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;Şoklama Yöntemiyle Taze Fasulye Saklama: