Sıcak Su İle Zeytin Yapımı

2 Günde Sıcak Su İle Siyah Zeytin Nasıl Yapılır? (1 Kilo)

Sıcak Su İle Zeytin Yapımı İçin Malzemeler :

Sıcak Su İle Zeytin Yapımı Nasıl Yapılır?

Sıcak Su İle Zeytin Yapımı Yapılışı :

Sıcak su ile zeytin yapımı için; öncelikle 1 kilo siyah zeytini iyice yıkayıp, suyunu süzün. Ardından zeytinleri bir süzgeç içine koyun.

Diğer tarafta zeytinleri koyduğunuz süzgecin rahatça girebileceği bir tencere içine su dökün. Ardından suyu ocak üzerine alın. Fokur fokur kaynayana kadar bekleyin. Suyunuz kaynadıktan sonra siyah zeytinleri süzgeci ile birlikte suyun içine koyun. Bu şekilde zeytinleri kaynar su içinde 20 saniye bekletin. 20 saniyenin sonunda zeytinleri suyun içinden alın. Fazla suyunun süzülmesini sağlayın. Ardından salamura tuz serpiştirilmiş geniş bir kabın içerisine alın. Bu şekilde tüm zeytinler bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın.

Tüm zeytinleri kaba aldıktan sonra üzerlerine tekrar bolca salamura tuz ekleyin. Kabı eliniz ile güzelce sallayıp, tuz ile zeytinlerin karışmasını sağlayın. Ardından kabı güneş almayan serin bir yere koyup, 1 gün bekletin. Birinci günün ardından zeytinlerin üstleri hafif buruşup, kurumaya başlayacaktır. Bu durumda kabı tekrar sallayıp, zeytinleri alt üst edin. Tekrar 1 gün kadar daha dinlenmeye bırakın.

Sıcak su ile siyah zeytin yaptığınızda ortalama 2 ile 4 gün arasında tatlanmaya başlayacaktır. Üzerine koyduğunuz salamura tuzlar direk zeytinin içine işlemez. Sadece zeytinin kendisini sıkıp, acı suyunu daha kolay atmasını sağlar. Aynı zamanda yumuşamasını önleyip, sıkılaştırır. Bunların yanında acılığını atıp, tatlanmasını kolaylaştırır. Zaten zeytinleri olduktan sonra aldığınızda, salamura tuzun çok büyük bir kısmının kabın dibinde erimeden kaldığını göreceksiniz.

Bu Yöntem İle Aylarca Olmasını Beklemeden Sadece 2 Günde Siyah Zeytin Yemeğe Hazır : Sıcak Su İle Zeytin Yapımı

Sıcak su ile yapılan siyah zeytin ikinci günün sonunda yemeye hazırdır. Hafif acımtırak zeytin sevenler hemen tüketmeye başlayabilir. Daha da tatlanmasını ve hiç acılığının kalmamasını istiyorsanız, her gün en az 1 kez kabı sallayarak zeytinleri serin bir yerde muhafaza etmeye devam edin. Dördüncü günün sonunda tamamen tatlanmış olacaktır. Bu şekilde hazırladığınız siyah zeytinleri tuzundan ayıklayarak bir kaba doldurup uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Daha uzun dayanması ve parlak olmasını istiyorsanız kabın içine çok az da ay çiçek yağı dökebilirsiniz.

Sıcak Suyla Siyah Zeytin Kurmanın Avantajı Nedir?

Sıcak su ile siyah zeytin yaptığınızda, yaptığınız zeytinleri ikinci günün sonunda tüketmeye başlayabilirsiniz. Klasik yönteme göre bu yöntem çok daha hızlıdır. Zeytinin olmasını ve tatlanmasını aylarca beklemeniz gerekmez.

Ayrıca tuzu içine işlemediği için, salamura tuzundan iyice arındırıp, güzelce de zeytinleri yıkarsanız, neredeyse hiç tuzsuz olarak da tüketebilirsiniz. Özellikle tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin tuzsuz siyah zeytin ihtiyaçları için bu yöntem ile kurulan zeytinler çok idealdir.

Tuzlu siyah zeytin tercih ediyorsanız, sofraya servis etmeden önce üzerine biraz tuz serpiştirebilirsiniz. Hatta lezzet vermesi açışından arzu ederseniz de biraz da zeytinyağı gezdirebilirsiniz.

Siyah Zeytin Başka Nasıl Kurulur? Klasik Zeytin Kurma Yöntemi Nasıldır?

Bilinen en klasik yöntem kurudan siyah zeytini sadece tuz ya da tuz ve şeker ile birlikte bidonlara basmaktır. Bu en yaygın olarak bilinen ve tercih edilen yöntemdir. Bidon içine kurulan siyah zeytinler ara ara sallanarak tuzun zeytinin içine işlemesi ve zeytinin acı suyunu bırakması sağlanır. Böylelikle zeytin yavaş yavaş olmaya başlayacaktır. Bu yöntem ile kurulan siyah zeytin 4 ile 6 ay arasında yemeğe hazır hale gelir. Bu süre zarfında bidonlardan çıkartılan zeytinler yenmeden önce en az 2 gün kadar da havalandırılması gerekir.

Bu klasik yöntem ile zeytin kurmak istiyorsanız her bir kilo siyah zeytine 1 yemek kaşığı tuz (sofra ya da kaya tuzu olabilir) ve 1 yemek kaşığı da şeker ekleyebilirsiniz.

Sıcak Su İle Zeytin Yapımı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 kilo sıcak su ile zeytin yapımı içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Sıcak Su İle Zeytin Yapımı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;