Patlıcan Silkme

Zeytinyağlı Patlıcan Silkmesi Tarifi (4 Kişilik)

Patlıcan Silkme İçin Malzemeler :

  • 4 adet orta boy kemer patlıcan
  • 5 adet yeşil biber
  • 4 adet orta boy domates
  • 6 diş sarımsak
  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 küçük çay bardağı zeytinyağı
  • Tuz

Patlıcan Silkme Nasıl Yapılır?

Patlıcan Silkme Yapılışı :

Patlıcan silkme yapımında; öncelikle 4 adet orta boy kemer patlıcanı alacalı soyun. Patlıcanları parmak kalınlığında ve uzunluğunda doğrayın. Patlıcanları tuzlu su içinde acı suyunu vermesi için 15-20 dakika kadar bekletin. Ardından patlıcanların suyunu süzüp, birkaç su ile tekrar yıkayıp, süzün.

Diğer tarafta 5 adet yeşil biberin çekirdek kısmını temizleyip, biraz uzun doğrayın. 6 diş sarımsağın kabuğunu soyup, küçük küçük kesin. 1 adet orta boy soğanı da ay şeklinde doğrayın. Geniş derin bir tencere içerisine doğranmış soğan ve biberleri yerleştirin. Daha sonra tencereye 4 adet orta boy küçük küpler halinde doğranmış domatesi ve doğranmış sarımsakları koyun.

Son olarak tencereye patlıcanları yerleştirin. İsteğe göre üzerine biraz biber ve domates de yerleştirebilirsiniz. Hazırladığınız patlıcan silkmenin üzerine damak tadınıza göre tuz ve isteğe göre biraz toz şeker ekleyin. Yemeğin üzerine 1 küçük çay bardağı zeytinyağını güzelce gezdirerek, dökün. Kesinlikle su eklemeyin. Yemek kendi suyunda pişecektir.

Tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateş üzerinde 15-20 dakika kadar pişmeye bırakın. Bu süre sonunda tencereyi kapağıyla beraber iki kulpundan tutup silkeleyin. Yani yemeği kaşık değdirmeden sadece tencereyi sallayarak karıştırın. Patlıcanlar yumuşayana kadar kısık ateş üzerinde pişirin.

Patlıcanın En Lezzetli Hali : Patlıcan Silkme

Zeytinyağlı patlıcan silkmesi piştikten sonra ocağın altını kapatıp, oda ısısında soğumaya bırakın. Daha sonra üzerine 1 tutam ince ince doğranmış maydanoz serpiştirip, servis edebilirsiniz.

Silkme nedir?

Silkme; yapılan yemeğin kaşık ya da kepçe ile karıştırmadan sadece tencereyi kapağıyla beraber iki kulpundan tutup, silkelenmesidir. Yani tencereyi sallayarak, karıştırmadır. Bu yüzden yemek silkme adını bu yöntemden alıyor.

Patlıcan Silkme Nasıl Bir Yemektir?

Patlıcan silkmesi; kızartma ve soteleme derdi olmadan sadece çiğden hazırlayacağınız, kendi suyunda pişen, zeytinyağlı, pratik ve çok lezzetli bir yemektir.

Patlıcan Silkme Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 45 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 30 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik patlıcan silkme içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Patlıcan Silkme İle Alakalı Bunlar da Soruldu;