Buzlukta Taze Meyve Saklama

Taze Meyve Dondurucuda Tane Tane Nasıl Saklanır? (1 Kutu)

Buzlukta Taze Meyve Saklama İçin Malzemeler :

  • Böğürtlen
  • Karadut
  • Şeftali
  • Erik

Buzlukta Taze Meyve Saklama Nasıl Yapılır?

Buzlukta Taze Meyve Saklama Yapılışı :

Buzlukta taze meyve saklamak için; öncelikle kullanacağınız miktardaki taze meyveleri güzelce yıkayıp, iyice kurulayın. Ardından kabuğu soyulan meyvelerin kabuğunu soyun. Çekirdeği olanların çekirdeklerini çıkartın. Sapları olanların sap kısımlarını kopartın. Ardından taze meyveleri ileri de kullanmak isteyeceğiniz gibi dilimleyin. Biz taze meyve olarak böğürtlen, karadut, şeftali ve erik kullandık. Siz arzu ettiğiniz taze meyve ile bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Sadece dondurmak istediğiniz taze meyvelerin aşırı olgun ve sulu olmamasına dikkat ediniz.

Hazırladığınız taze meyveleri buzdolabı poşeti içine yerleştirin. İleride kullanırken daha rahat edebilmek adına mümkün olduğunca meyveleri buzdolabı poşeti içinde yayın. Ardından bir pipet yardımı ile içinde fazla havayı alın. Bu sayede hem buzdolabında daha az yer kaplayacaktır hem de iyi muhafaza olacaktır. Havasını aldığınız buzdolabı poşetinin ağzını güzelce bağlayın ve buzluğa koyun. Bu şekilde meyveleri 8-12 ay kadar tazeliğini koruyarak buzlukta saklayabilirsiniz. Kullanacağınız zaman buzluktan çıkartıp, reçel, marmelat ya da soslarında kullanabilirsiniz.

Taze meyveleri buzlukta saklamanın bir diğer yöntemi de ön dondurma işlemi uygulayarak saklamaktır. Ön dondurma işlemine tabi tutulan meyveler, birbirine yapışmadan donduğu için, kullanılacağı zaman buzluktan çıkartıldığında tek tek de kullanabilmek mümkündür. Dekoratif amaçlar başta olmak üzere bir çok amaç için bu şekilde meyveleri dondurmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için geniş bir tabak ya da borcam içine yağlı kağıt serin. Üzerine hazırladığınız meyveleri aralarında hafif boşluklar olacak şekilde dikkatlice dizin. Ardından meyveleri, ön dondurma işlemi için buzdolabının buzluk bölümüne kaldırın. En az 2-3 saat kadar buzlukta bekletin. Ardından donmuş meyveleri buzluktan çıkartıp, elinizle tane tane ayırın. Ayırdığınız meyveleri saklama kabının içine yerleştirin. Kapağını kapatıp, uzun süre saklamak için buzluğa tekrar kaldırın.

Bu Yöntemi Herkes Öğrenmeli : Buzlukta Taze Meyve Saklama

Dondurduğunuz taze meyveleri buzlukta 12 ay kadar bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Kullanacağınız zaman buzluktan çıkartıp, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Dondurulmuş Meyveler Nasıl Kullanılır?

Dondurduğunuz taze meyveleri hoşaf, marmelat, sos ve reçel yapımında çözülmesini hiç bekletmeden direk olarak kullanabilirsiniz. Dilediğiniz tatlıların üzerine ve içine de ekleyebilirsiniz. Özellikle tart ve crumble yapımında dondurulmuş meyveler çok idealdir. Ayrıca keklerin ve muffinlerin içinde ve üzerinde de çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sütlü tatlılarınızın üzerine sos olarak hazırlayıp, kullanabilirsiniz. Eğer dondurulmuş meyveleri dondurma ve sorbe yapımı için kullanacaksanız önce meyvelerinizi kısa bir süre oda ısısında çözdürmeniz gerekecektir. Eğer smoothie yapmak istiyorsanız donuk halinde ekleyeceğiniz meyveler kıvamı daha koyu ve dondurma tadında yapar. Fakat bu şekilde istemiyorsanız meyveleri önceden çözdürmeniz gerekir. Özellikle ön dondurma işlemi yapıp, tane tane dondurduğunuz meyveleri pasta, sütlü tatlı ve muhallebilerin üzerinde dekoratif amaçla süslemek için kullanabilirsiniz.

Başka Hangi Meyveler Dondurularak Saklanabilir?

Başta vişne, ahududu, yaban mersini, çilek, böğürtlen, erik, şeftali, portakal, kiraz, kayısı, armut, muz, elma, kavun ve kivi olmak üzere fazla sulu ve olgun olmayan bir çok taze meyveyi buzlukta saklayabilirsiniz.

Kabuğu Soyulduktan Sonra Çabuk Kararan Meyveler Nasıl Saklanır?

Çabuk kararan elma ve muz gibi meyveleri dilimledikten sonra kararmaması için biraz şeker ya da limon suyu sürüp, dondurabilirsiniz.

Buzlukta Taze Meyve Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 kutu buzlukta taze meyve saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Taze Meyve Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;