Buzlukta Taze Fasulye Saklama Yöntemi

Taze Fasulye Buzlukta Nasıl Saklanır? (2 Kişilik)

Buzlukta Taze Fasulye Saklama Yöntemi İçin Malzemeler :

  • 500 gr taze fasulye
  • Kaynar su
  • Buzlu soğuk su

Buzlukta Taze Fasulye Saklama Yöntemi Nasıl Yapılır?

Buzlukta Taze Fasulye Saklama Yöntemi Yapılışı :

Taze fasulyeyi buzlukta saklama yönteminde; öncelikle yarım kilo taze fasulyenin uç kısımlarını ve varsa kılçıklarını ayıklayın. Bıçak yardımı ile istediğiniz büyüklükte kesin. Fasulyeler çok kalın ise uzunlamasına ortadan kesebilirsiniz.

Daha sonra derin bir tencere içine bol su dökün. Tencereyi ocak üzerine alıp, kaymaya bırakın. Ocak üzerindeki su kaynamaya başladığında içine ayıkladığınız fasulyeleri ekleyip, 3 dakika pişirin.

Diğer taraftan başka derin bir kaba olabildiğince buzlu soğuk su koyun. 3 dakika sonunda bir kevgirle fasulyeleri süzüp, hemen buzlu soğuk su dolu kabın içine koyup, şoklamasını sağlayın. Bu şoklama yöntemi ile fasulyelerin rengi canlı kalacaktır. Fasulyeleri soğuk su içinde soğuyana kadar bekletin. Fasulyeleri soğuk sudan çıkartıp, temiz bir havlunun üzerine yayın. İyice kurulayın.Daha sonra fasulyeleri buzdolabı poşetlerine paylaştırıp, içindeki havayı tamamen alın. Poşetlerin ağzını sıkıca bağlayın. Poşeti bağladıktan sonra fasulyeleri tekrar bir poşete daha koyun. Fasulyeniz 2 poşet içinde olursa, bulunduğu dondurucuda diğer donan sebzelerin kokusunu almaz.

Hem Pratik, Hem de En Taze Hali İle Taze Fasulye Saklama Yöntemi

Hazırladığınız bu yöntem ile taze fasulyeyi buzlukta uzunca bir süre saklayabilirsiniz.

Buzluktan Çıkan Taze Fasulye Nasıl Pişirilir?

Dondurucudan çıkan yeşil fasulyenin içinde domates yoksa, tencereye biraz salça koyup, kavurun. Daha sonra 2 adet minik küpler halinde doğranmış domatesi tencereye ekleyin. Domatesler suyunu salıp çekene kadar kavurun. Üzerine 2 su bardağı kadar su döküp, kaynatın. Dondurucudan fasulyeyi alıp, poşetin içinden çıkartın. Kaynayan suyun içine buzlu halde koyup, ocağın altını kısın. Fasulye tamamen çözüldüğünde tuz ekleyip, pişirmeye devam edin.

Buzlukta Taze Fasulye Saklama Yöntemi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik buzlukta taze fasulye saklama yöntemi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Taze Fasulye Saklama Yöntemi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;