Buzlukta Taze Bakla Saklama

Taze Bakla Buzlukta Nasıl Saklanır? (4 Poşet)

Buzlukta Taze Bakla Saklama İçin Malzemeler :

  • 1 kilo taze bakla
  • 1/2 limon
  • Kaynar su
  • Buzlu soğuk su

Buzlukta Taze Bakla Saklama Nasıl Yapılır?

Buzlukta Taze Bakla Saklama Yapılışı :

Buzlukta taze bakla saklama yönteminde; öncelikle yarım kilo taze baklanın uç kısımlarını ve varsa kılçıklarını ayıklayın. Ardından taze baklaları bıçak yardımı ile istediğiniz büyüklükte kesin. Daha sonra ayıkladığınız baklaları bolca su içinde yıkayın. Kış için bakla alırken taze, ince ve küçük taneli olanlarını tercih edin. Taneleri belirginleşmiş iri baklaları almayın.

Diğer tarafta derin bir tencere içine yarıya kadar su koyup, kaynamaya bırakın. Başka derin bir kap içine de buzlu soğuk su koyun. Baklaların kararmaması için kaynayan suyun içine yarım limon suyu sıkın. Ayıkladığınız taze baklaları kaynayan limonlu su içine ekleyip, 3 dakika bekletin. Daha sonra baklaları kevgir ile süzün. Hemen ardından buzlu soğuk su dolu kabın içine koyup, bu şekilde 3 dakika kadar bekletip şoklamasını sağlayın. Bu şoklama yöntemi ile taze baklaların rengi canlı kalacaktır.

Daha sonra baklaları soğuk su içinden alıp, iyice sularının süzülmesini sağlayın. İsteğe göre baklaların iyice kurumaları için temiz bir havlunun üzerine yayabilirsiniz. Daha sonra iyice kuruyan baklaları buzdolabı poşetleri içerisine kullanacağınız miktarda paylaştırın. Poşetleri yan yatırıp, eliniz ile düzeltip hafifçe yayılmasını sağlayın. Son olarak poşetlerin içindeki havayı alın. Bu işlemi bir pipet yardımı ile de yapabilirsiniz. Daha sonra poşetlerin ağzını sıkıca bağlayın.

Taze Baklayı Saklamak İçin En Kolay En Garanti Yöntem Budur : Buzlukta Taze Bakla Saklama

Hazırladığınız bu yöntem ile taze baklaları buzlukta 1 yıl kadar saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman buzluktan çıkartıp, ihtiyaç olduğu kadarını alıp, buzunu çözdürmeden direk pişirebilirsiniz.

Taze Bakla Buzlukta Başka Nasıl Saklanır?

Taze baklayı şoklama yöntemi ile buzlukta saklayabileceğiniz gibi direk çiğ olarak da buzlukta saklayabilirsiniz. Bir diğer yöntemde baklayı soğan ile hafifçe kavurup, soğuduktan sonra buzlukta saklamaktır.

Buzlukta Taze Bakla Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 poşet buzlukta taze bakla saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Taze Bakla Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;