Buzlukta Bezelye Saklama Yöntemi

Buzlukta Bezelye Nasıl Saklanır? (2 Poşet)

Buzlukta Bezelye Saklama Yöntemi İçin Malzemeler :

  • 1 kilo kabuklu taze bezelye
  • Buzdolabı poşeti

Buzlukta Bezelye Saklama Yöntemi Nasıl Yapılır?

Buzlukta Bezelye Saklama Yöntemi Yapılışı :

Buzlukta bezelye saklama yönteminde, 1 kilo kabuklu taze bezelyenin uç kısımlarına hafifçe bastırın. Ardından baş parmağınızla ortasına bastırıp ortadan açın. Daha sonra bezelyelerin içindeki taneleri bir kabın içine koyun.

Diğer tarafta ayıkladığınız taze bezelyeleri buzdolabı poşetleri içerisine kullanacağınız miktarda paylaştırın. Poşetleri yan yatırıp, eliniz ile düzeltip yayılmasını sağlayın. Bezelyelerin bu şekilde donması buzlukta daha az yer kaplayacaktır. Son olarak poşetlerin içindeki havayı alın. Bu işlemi bir pipet yardımı ile de yapabilirsiniz.

Daha sonra poşetlerin ağzını sıkıca bağlayın. Poşeti bağladıktan sonra bezelyeleri tekrar bir poşete daha koyabilirsiniz. Bezelyeler 2 poşet içinde olursa, bulunduğu dondurucuda diğer donan sebzelerin kokusunu almayacaktır.

Bezelyeyi Saklamak İçin En Kolay En Garanti Yöntem Budur : Buzlukta Bezelye Saklama

Hazırladığınız bu yöntem ile taze bezelyeleri buzlukta ya da derin dondurucuda 8 aya kadar saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman buzluktan çıkartıp, ihtiyaç olduğu kadarını alıp, buzunu çözdürmeden direk pişirebilirsiniz.

Şoklama Yöntemi İle Bezelyeyi Buzlukta Saklama

Şoklama yönteminde öncelikle derin bir tencere içine su koyup, kaynatın. Diğer tarafta da derin bir kap içine buzlu soğuk su koyun. Ayıkladığınız taze bezelyeleri önce kaynayan su içine koyup, 2 dakika bekletin. Ardından bezelyeleri kevgirle çıkartıp, buzlu suyun içerisine ekleyip, bu şekilde 2 dakika bekletin.

Daha sonra bezelyelerin suyunu süzüp, iyice kurumaları için geniş bir tepsi içine yayın. Bezelyeler iyice kuruduktan sonra buzdolabı poşetlerine paylaştırabilirsiniz. Şoklama yöntemi ile bezelyeyi buzlukta 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Buzlukta Bezelye Saklama Yöntemi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 poşet buzlukta bezelye saklama yöntemi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Bezelye Saklama Yöntemi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;