Buzlukta Közlenmiş Patlıcan Saklama

Közlenmiş Patlıcan Buzlukta (Dondurucuda) Nasıl Saklanır? (3 Poşet)

Buzlukta Közlenmiş Patlıcan Saklama İçin Malzemeler :

  • 2 kilo patlıcan
  • Buzdolabı poşeti

Buzlukta Közlenmiş Patlıcan Saklama Nasıl Yapılır?

Buzlukta Közlenmiş Patlıcan Saklama Yapılışı :

Buzlukta közlenmiş patlıcan saklama yönteminde, öncelikle 2 kilo patlıcanı güzelce yıkayıp, iyice kurulayın. Daha sonra patlıcanları yağlı kağıt serili fırın tepsisi içerisine dizin. Patlıcanların taze, sert ve daha dolgulu olmasına özen gösterin. Dolgulu patlıcanlar daha etli olacağı için közleme sonucunda daha iyi köz patlıcan elde edersiniz. Ardından patlıcanların üzerine 3-4 yerden bıçak ile delin. Bu sayede patlıcanlar közlenme esnasında daha hızlı ve dengeli pişecektir. Aynı zamanda patlıcanların üzerini delmeniz patlıcanların daha yumuşak ve güzel pişmesini sağlayacaktır.

Daha sonra patlıcanları önceden ısıtılmış 250 derece fırına verin. Yaklaşık 35-40 dakika patlıcanları fırında közleyin. Patlıcanları fırında közlemek yerine direk ocak üzerinde, közmatikte ya da odun ateşinde mangalda da közleyebilirsiniz. Patlıcan diğer sebzelerin haricinde direk ateşe değerse daha güzel közlenir ve lezzetlenir.

Daha sonra közlediğiniz patlıcanları fırından çıkartın. Kabuklarını daha rahat soyabilmek için henüz sıcakken patlıcanları bir poşet içerisine koyun ve poşetin ağzını bağlayın. Bu şekilde patlıcanları 25 dakika kadar bekletin. Ardından patlıcanları poşetten çıkartıp, kabuklarını güzelce soyun.

Kabuklarını soyduğunuz patlıcanları orta büyüklükte küpler şeklinde doğrayın. Doğradığınız patlıcanları buzdolabı poşetleri içerisine kullanacağınız miktarda paylaştırın. Dilerseniz patlıcanların kabuklarını soyduktan sonra hiç doğramadan bütün olarak da buzdolabı poşetleri içerisine yerleştirebilirsiniz. Patlıcanları poşetlere koyduktan sonra Poşetleri eliniz ile düzeltip hafifçe yayın. Son olarak poşetlerin içindeki havayı tamamen alın. Bu işlemi bir pipet yardımı ile de yapabilirsiniz. Daha sonra poşetlerin ağzını sıkıca bağlayın.

Patlıcanı Böyle Saklayın, Ne Zaman İsterseniz Kullanmaya Hazır : Buzlukta Közlenmiş Patlıcan Saklama

Hazırladığınız bu yöntem ile közlenmiş patlıcanları buzlukta 1 yıl kadar saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman buzluktan çıkartıp, çözüldükten sonra dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Közlemek İçin Hangi Patlıcan Tercih Edilmelidir?

Patlıcan közlemede kemer ya da bostan patlıcanı tercih edebilirsiniz. Özellikle patlıcanların taze ve sert olmasına özen gösterin. Eğer kemer patlıcan kullanacaksanız patlıcanların dolgulu olmasına dikkat edin. Dolgulu patlıcanlar daha etli olacağı için közleme sonucunda daha iyi köz patlıcan elde edersiniz.

Buzluktan Çıkan Közlenmiş Patlıcan Nasıl Çözülür?

Buzluktan çıkarttığınız közlenmiş patlıcanları oda ısısında çözdürdükten sonra ilk günkü tazeliğinde dilediğiniz yemeklerde, salata ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

Buzlukta Közlenmiş Patlıcan Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 55 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 35 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 poşet buzlukta közlenmiş patlıcan saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Közlenmiş Patlıcan Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;Buzlukta Közlenmiş Patlıcan Saklama: