Buzlukta Erik Saklama

Kırmızı Erik Dondurucuda Nasıl Saklanır? (2 Poşet)

Buzlukta Erik Saklama İçin Malzemeler :

  • 1 kilo kırmızı erik

Buzlukta Erik Saklama Nasıl Yapılır?

Buzlukta Erik Saklama Yapılışı :

Buzlukta erik saklamak için; öncelikle 1 kilo kırmızı eriği güzelce yıkayıp, iyice kurulayın. Kırmızı erik olarak anjelika eriği ve mürdüm eriği kullanabilirsiniz. Ardından erikleri ortadan ikiye kesip, çekirdek kısımlarını çıkartın. Daha sonra erikleri dört eşit parçaya kesin. Ya da erikleri ileri de ne şekilde kullanacağınızı düşünerek dilimleyebilirsiniz.

Diğer tarafta hazırladığınız erikleri buzdolabı poşeti içine yerleştirin. Erikleri eliniz ile buzdolabı poşeti içine hafifçe yayın. Ardından bir pipet yardımı ile içinde ki fazla havayı alın. Bu sayede buzdolabında daha az yer kaplayacak ve daha iyi muhafaza olacaktır. Buzdolabı poşetinin havasını aldıktan sonra poşetin ağzını güzelce bağlayıp, buzluğa yerleştirin.

İlk Günkü Tazeliğiyle Ne Zaman İsterseniz Hazır : Buzlukta Erik Saklama

Hazırladığınız bu yöntem ile erikleri buzlukta 8-12 ay kadar tazeliğini koruyarak saklayabilirsiniz. Kullanacağınız zaman buzluktan çıkartıp, reçel, marmelat, komposto ve sos olarak kullanabilirsiniz.

Dondurulmuş Erik İle Ne Yapılır?

Kışlık olarak hazırladığınız dondurulmuş erik ile reçel, marmelat, sos, komposto ve erik suyu yapabilirsiniz. Aynı zamanda dondurulmuş eriği kek, muffin, tart, crumble ve sütlü tatlılar da istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Erik Buzlukta Başka Nasıl Saklanır?

Dondurucuda erik saklamanın diğer yöntemi ise ön dondurma işlemi yaparak saklamaktır. Bu sayede erikler diğer saklama yöntemine göre birbirlerine yapışmayacaktır. Bu yöntem ile yapmak istediğinizde erikleri dilimledikten sonra yağlı kağıt serili bir kap içine birbirine değmeyecek şekilde dizin. Ardından buzluk içine yerleştirip, en az 2-3 saat bekletin. Daha sonra donan erikleri buzluktan çıkartıp, hava almayan bir kap içine yerleştirip, buzluğa koyun.

Buzlukta Erik Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 poşet buzlukta erik saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Erik Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;