Kurudan Asma Yaprağı

Kuru Basım Yaprak Tarifi (1 Orta Boy Kavanoz)

Kurudan Asma Yaprağı İçin Malzemeler :

  • 200 gr asma yaprağı
  • 1 orta boy kavanoz

Kurudan Asma Yaprağı Nasıl Yapılır?

Kurudan Asma Yaprağı Yapılışı :

Kurudan asma yaprağı saklama yönteminde; öncelikle 200 gr kadar asma yaprağının sap kısımları aynı yöne bakacak şekilde 5-6 adet üst üste dizerek, demetleyin. Yaprakların sap kısımlarını tamamen koparmayın. Sadece biraz kısaltabilir ya da uzun olarak da bırakabilirsiniz. Çünkü sap kısımlarını koparmak yaprağın bozulmasına sebep olur.

Üst üste dizip, demetlediğiniz 5-6 adet asma yaprağını elinize alıp, sap kısımlarını içe katlayın. Daha sonra sağ kenar kısmından başlayıp, içe katlayarak rulo şeklinde güzelce sarın. Rulo şeklinde sardığınız asma yapraklarını yarım litrelik kavanozun içine dikey olacak şekilde yerleştirin. Diğer demetlediğiniz asma yaprakları içinde aynı işlemi yapıp, kavanozun içine sıkıca bastıra bastıra yerleştirin.

Kavanozun içine yaprakları dik yerleştirdikten sonra üzerine eliniz ile bastırın. Kalan asma yapraklarını da bohça şeklinde sarın. Kavanozun üzerine bastıra bastıra boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Son olarak hiç kullanılmamış temiz bir kapak ile kavanozun ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.

En Kolay Yöntem Budur : Kurudan Asma Yaprağı

Hazırladığınız kurudan asma yaprağını güneş almayan bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Kavanozdaki asma yapraklarınız iki üç gün içinde sararmaya başlayacaktır. Sunum fotoğraflarında gördüğünüz kavanozlardan biri 2 gün önce yapılmış ve bu şekilde muhafaza edilmiştir. Yapraklarınızı kullanacağınız zaman kaynar su içinde 1-2 dakika kadar haşlayıp, sarma işlemini yapabilirsiniz.

Kurudan Asma Yaprağı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 5 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 orta boy kavanoz kurudan asma yaprağı içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kurudan Asma Yaprağı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;