Hazır Sütten Ev Yapımı Yoğurt

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır? (Hazır Süt İle Hazır Yoğurttan Mayalayarak)

Hazır Sütten Ev Yapımı Yoğurt İçin Malzemeler :

  • 1 litre süt
  • 1 yemek kaşığı yoğurt (mayalamak için)

Hazır Sütten Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Hazır Sütten Ev Yapımı Yoğurt Yapılışı :

Sütü tencereye döküp, ocağa koyun. Kaynayıncaya kadar pişirin.

Süt kaynamaya başladığında köpükler oluşacaktır. Altını kısın. Karıştırarak, bu köpüklerin yok olmasını sağlayın. 2 dakika kadar daha kaynatın.

Daha sonra kaynayan sütü ocaktan alın. Sütü mayalamak istediğiniz kaba döküp, mayalayacağınız yere koyun. Sütün sıcaklığını serçe parmağınız ile kontrol edin. İçinizden 6"ya kadar sayıp, elinizin süt sıcaklığına dayanıp dayanmadığını test edin. Eğer eliniz aşırı yanmıyorsa süt mayalanmaya hazır demektir. Eğer sütünüz gereğinden fazla ılık ise mayalanma gerçekleşmeyecektir.

Sütünüz mayalanma sıcaklığına geldiğinde bir kaseye 1 yemek kaşığı yoğurt koyun. Üzerine sütünüzden 2-3 yemek kaşığı ilave edip, karıştırın. Burdaki amaç mayanın süt sıcaklığına erişmesi ve sıcaklık farkından dolayı ekşimenin önlenmesidir.

Daha sonra mayayı yani yoğurtlu karışımı sütün orta kısmından dökün. Kaşık ile hafifçe karıştırıp, mayanın her yere homojen dağılımını sağlayın. Son olarak kabın üzerini ve yanlarını iki kat bez ile kapatın. Ve sütünüzü hiç ellemeden 4-5 saat mayalanmaya bırakın.

Hazır Sütten Ev Yapımı Yoğurt

Hazırladığınız ev yapımı yoğurdu buzdolabına koyun. 1 gece dinlenmeye bırakın. Daha sonra ev yapımı yoğurdu servis edebilirsiniz.

Sütü pişireceğiniz tencereye koymadan önce, tencereyi soğuk suyla çalkalayın. Bu işlem sırasında sütün tencerenin dibine yapışmasını engellersiniz.

 Afiyet olsun

Hazır Sütten Ev Yapımı Yoğurt Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Hazır Sütten Ev Yapımı Yoğurt İle Alakalı Bunlar da Soruldu;Hazır Sütten Ev Yapımı Yoğurt: