Buzlukta Deniz Börülcesi Saklama Yöntemi

Deniz Börülcesi Buzlukta Nasıl Saklanır? (1 Poşet)

Buzlukta Deniz Börülcesi Saklama Yöntemi İçin Malzemeler :

  • 1 demet deniz börülcesi
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • Buzlu soğuk su

Buzlukta Deniz Börülcesi Saklama Yöntemi Nasıl Yapılır?

Buzlukta Deniz Börülcesi Saklama Yöntemi Yapılışı :

Buzlukta deniz börülcesi saklama yönteminde; ilk olarak 1 demet deniz börülcesini bol su içinde iyice yıkayıp, suyunu süzün. Geniş bir tencere içine su koyup, kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra içine 1 çay kaşığı dolusu karbonat koyup, karıştırın. Karbonat deniz börülcelerin renginin canlı kalmasını sağlayacaktır.

Daha sonra kaynayan suyun içine deniz börülcelerini koyup, yaklaşık 9-10 dakika haşlayın. Haşlandığını anlamak için tencereden 1 sap deniz börülcesi alın ve sap kısmından tutup yukarı çekin. Kolayca çıkıyorsa haşlanmış demektir.

Diğer tarafta derin bir kap içine buzlu soğuk su koyun. Haşladığınız deniz börülcelerini tencereden süzerek alın. Ardından hazırladığınız buzlu su dolu kabın içine koyup, 5 dakika kadar bekletin. Bu şoklama yöntemi ile deniz börülcelerinin rengi canlı kalacaktır. Daha sonra deniz börülcelerini soğuk su içinden alıp, iyice sularının süzülmesini sağlayın. Gerekirse temiz bir bez ya da kağıt havlu üzerine yayıp, iyice kurumalarını sağlayabilirsiniz.

Daha sonra deniz börülcelerinden bir dal alın. Bir elinizle uç kısmından tutun, diğer elinizle yeşil kısmı yukarı doğru çekip kılçığından çıkartın. Kılçıklarını ayıkladığınız börülceleri buzdolabı poşeti içerisine koyun. Poşeti yan yatırıp, eliniz ile düzeltip hafifçe yayın. Son olarak poşetin içindeki havayı alın. Bu işlemi bir pipet yardımı ile de yapabilirsiniz. Daha sonra poşetin ağzını sıkıca bağlayın.

Böyle Çok Güzel Oluyor, Püf Noktaları İle : Buzlukta Deniz Börülcesi Saklama Yöntemi

Hazırladığınız bu yöntem ile deniz börülcesini buzlukta 1 yıl kadar saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman buzluktan çıkartıp, çözüldükten sonra kullanabilirsiniz.

Deniz Börülcesi Nasıl Ayıklanır?

Deniz börülcesini ayıklamadan önce kök kısmını kesmeden haşlamak gerekir. Deniz börülceleri haşlandıktan sonra içlerinden bir dal alın. Bir elinizle uç kısmından tutun, diğer elinizle yeşil kısmı yukarı doğru çekip kılçığından çıkartın.

Deniz Börülcesi Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Deniz börülcesini buzdolabında uzun süre saklamak mümkün değildir. Ağzı kapalı poşet ya da saklama kabı içerisinde en çok 7 gün kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Deniz Börülcesi Haşlanırken Tuz Atılır Mı?

Deniz börülcesinin kendiliğinden tuzlu olması sebebiyle haşlama suyuna tuz atılmamalıdır.

Buzlukta Deniz Börülcesi Saklama Yöntemi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 35 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası hazırlık, 10 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 poşet buzlukta deniz börülcesi saklama yöntemi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Deniz Börülcesi Saklama Yöntemi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;Buzlukta Deniz Börülcesi Saklama Yöntemi: