Ev Yapımı Köy Peyniri

Evde Köy Peyniri Yapımı (400 gr)

Ev Yapımı Köy Peyniri İçin Malzemeler :

  • 2 litre günlük süt
  • 1 çay kaşığı peynir mayası
  • 1 çay bardağı kaynar su
  • Az miktar tuz

Ev Yapımı Köy Peyniri Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Köy Peyniri Yapılışı :

Eczane ya da baharatçılardan peynir mayası temin edin. Peynir mayası fiyatı çok pahalı olmayan, bir kere aldıktan sonra uzun süre kullanabileceğiniz bir mayadır.

Ev yapımı köy peyniri yapımı için; 2 litre günlük sütü tencereye döküp, ocağa koyun. Sütü parmağınızı yakmayacak dereceye kadar ısıtın.

Sütü daha sonra ocaktan alın. İçine 1 çay kaşığı peynir mayası ekleyin. Kaşık yardımı ile 1 dakika kadar karıştırın. Ardından tencerenin kapağını kapatın. Tencereyi kalın bir mutfak bezi ile sıkıca sarın. 1 saat mayalanmaya bırakın.

Bu süre sonunda süt orta kıvamda katılaşacaktır. Katılaştığı zaman maya tutmuş demektir (eğer süt katılaşmadı ise mayalamaya devam edin). Ardından katılaşan sütü eliniz ile iyice parçalayarak, karıştırın. Daha sonra karışıma 1 çay bardağı kaynar su ekleyip, 1-2 dakika kadar bekletin.

Diğer yandan derin bir kabın üzerine tel süzgeci yerleştirin. Süzgecin üzerine tülbent serin. Öncelikle karışımın suyunu tülbentin üzerine yavaşça dökün. Ardından mayalanan peynir parçalarını tülbentin üzerine dökün. Peyniri bir süre içindeki fazla suyunu kendiliğinden salması için tülbentin içinde bekletin. Ardından tülbenti dört ucundan tutup, kaldırın. Tülbenti üst kısmından sıkarak, suyunu süzün. Süzgecin üzerinde 2 saat kadar bekletin.

Hazır Aldıklarınızda Bu Tazeliği Bulamazsınız, Çok da Bereketli : Ev Yapımı Köy Peyniri

Daha sonra peyniri tülbent içinden alıp, kapalı bir kaba koyun. Üzerine az miktar tuz serpiştirin. Buzdolabında 3-4 saat kadar dinlendirin. Daha sonra dilimleyerek, servis edebilirsiniz.

Ev Yapımı Köy Peyniri Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 35 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası hazırlık, 10 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 400 gr ev yapımı köy peyniri içindir.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Ev Yapımı Köy Peyniri İle Alakalı Bunlar da Soruldu;