Tarif Arama

Ev Yapımı Köy Peyniri

Ev Yapımı Köy Peyniri Tarifi

Ev Yapımı Köy Peyniri İçin Malzemeler :

  • 2 litre açık süt
  • 1 çay kaşığı peynir mayası
  • 1 çay bardağı kaynar su
  • Az miktar tuz

Ev Yapımı Köy Peyniri Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Köy Peyniri Yapılışı :

2 litre sütü tencereye döküp, ocağa koyun. Sütü parmağınızı yakmayacak dereceye kadar ısıtın.

Sütü daha sonra ocaktan alın. İçine 1 çay kaşığı peynir mayası ekleyip, 1 dakika kadar karıştırın. Ardından tencerenin kapağını kapatın. Kalın bir mutfak bezi ile sıkıca sarın. 1 saat mayalanmaya bırakın.

Bu süre sonunda süt orta kıvamda katılaşacaktır. Katılaştığı zaman maya tutmuş demektir (eğer süt katılaşmadı ise mayalamaya devam edin). Akabinde eliniz ile iyice parçalayarak, karıştırın. Daha sonra karışıma 1 çay bardağı kaynar su ekleyip, 1-2 dakika kadar bekletin.

Diğer yandan derin bir kabın üzerine tel süzgeci yerleştirin. Süzgecin üzerine tülbent serin.

Karışımı tülbentin üzerine dökün. Tülbenti dört ucundan tutup, kaldırın. Tülbenti üst kısmından sıkarak, suyunu süzün. Süzgecin üzerinde 2 saat kadar bekletin. Daha sonra peyniri kapalı bir kaba koyun. Üzerine az miktar tuz serpiştirin. Buzdolabında 3-4 saat kadar dinlendirin. Daha sonra dilimleyerek, servis edebilirsiniz.

Ev Yapımı Köy Peyniri

Peynir mayasını eczanelerde ve baharatçılarda bulabilirsiniz.

 Afiyet olsun
Eline Sağlık Denemenin En Kolay Yolu :
En lezzetli Ev Yapımı Köy Peyniri nasıl yapılır? Kolayca yapacağınız Ev Yapımı Köy Peyniri tarifinin hazırlanışını adım adım RESİMLİ olarak anlattık. Eminiz ki Ev Yapımı Köy Peyniri tarifimizi yaptığınız da, siz de çok beğeneceksiniz.
Ev Yapımı Köy Peyniri:

:2014-02-02