Cennet Hurması Kurusu

Fırında Cennet Hurması Nasıl Kurutulur? (200 gr)

Cennet Hurması Kurusu İçin Malzemeler :

  • 4 adet orta boy cennet hurması

Cennet Hurması Kurusu Nasıl Yapılır?

Cennet Hurması Kurusu Yapılışı :

Cennet hurması kurusu yapımı için; öncelikle 4 adet orta boy henüz tam olgunlaşmamış cennet hurmasını güzelce yıkayıp, iyice kurulayın. Daha sonra cennet hurmalarını keskin bir bıçak yardımı ile çok kalın ve ince olmayacak şekilde halka şeklinde dilimleyin. Eğer hurmalarınızı kalın dilimlerseniz içleri kurumaz. İnce dilimlerseniz de çok fazla kuru olur.

Diğer tarafta dilimlediğiniz cennet hurmalarını fırın telinin üzerine güzelce dizin. Önceden ısıtılmış 100 derece fırına verin. Fırınınızın ayarı mutlaka fanlı ve alt üst açık olmalıdır. Eğer fırınınızın fanlı ayarı yoksa, kuruma esnasında oluşacak fazla nemi alabilmek için her yarım saatte bir fırının kapağını açıp, içerde oluşan buharın çıkmasını sağlayın.

Kuruyan cennet hurmalarını fırın teli ile birlikte fırından çıkartın. Teli mutfak tezgahı üzerine ters çevirin. Kısa bir süre soğuması için bırakın. Ardından telin aralarından parmağınız ile hafif hafif ittirerek tele yapışan hurmaların çıkmasını sağlayın.

Bu Yöntem İle Hiç Öyle Saatlerce, Günlerce Uğraşmaya Gerek Yok, 2 Saatte Cennet Hurmasını Kolayca Kurutun : Cennet Hurması Kurusu

Fırında kuruttuğunuz cennet hurmalarını hava almayan bir kap ya da kavanoz içine koyup, serin ve güneş almayan bir yerde uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Arzu ederseniz cennet hurması kurusunu buzdolabında da saklayabilirsiniz. Trabzon hurması, cennet elması, akdeniz hurması ya da yöresel ismi ile ambe olarak da bilinen cennet hurması A, B ve C vitaminleri ile yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içeren tam bir şifa kaynağıdır.

Cennet Hurması Nedir?

Cennet hurması görünüş olarak büyük turuncu bir domatese benzeyen egzotik bir meyvedir. Cennet elması, Trabzon hurması olarak da bilinir. İçinde bulunan vitamin ve antioksidanlar sayesinde sağlığımız için tam bir şifa kaynağıdır. A vitamini başta olmak üzere B ve C vitaminleri bakımından da çok zengindir. Ayrıca yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir.

Cennet Hurması Başka Nasıl Kurutulur?

Cennet hurmasını bu şekilde fırın telinde kurutabileceğiniz gibi yağlı kağıt serili fırın tepsisi içine dizip de kurutmak mümkündür. Fırın tepsisi içerisinde, fırın telinde olduğu kadar hava sirkülasyonu olmayacağı için, 1 saatin sonunda alt üst etmeniz gerekecektir.

Bir diğer kurutma yöntemi de cennet hurmalarını asarak, bütün halde güneşte kurutmaktır. Bu hem en doğal hem de ekonomik kurutma yöntemidir. Fakat kurutmak için uzun süre beklemeniz gerekir. Cennet hurmalarını bütün olarak kurutmak için, öncelikle cennet hurmalarının sap kısımlarını koparmadan, yapraklarını kesip, kabuklarını güzelce soyun. Ardından sap kısımlarından birbirleri ile temas etmeyecek bir şekilde ipe dizip, dışarı da bolca güneş alan bir yere asın. Bu şekilde cennet hurmalarınız 2 hafta ile 1 ay arasında kuruyacaklardır.

Bir diğer kurutma yöntemi de petek üzerinde kurutmaktır. Cennet hurmalarını çok kalın olmayacak şekilde dilimledikten sonra, kalorifer peteği üzerine yağlı kağıt serip, hurmaları üst üste gelmeyecek şekilde dizin. Bu şekilde ara ara ters düz ederek, tamamen kuruyana kadar yanan kalorifer peteği üzerinde tutun. Kuruduktan sonra cennet hurmalarını alıp, kapalı bir kapta muhafaza edebilirsiniz.

Cennet Hurması Kurusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 130 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 120 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 200 gr cennet hurması kurusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Cennet Hurması Kurusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;