Buzlukta Soğan Saklama

Dondurucuda Kuru Soğan Nasıl Saklanır? (4 Poşet)

Buzlukta Soğan Saklama İçin Malzemeler :

  • 6 adet orta boy kuru soğan

Buzlukta Soğan Saklama Nasıl Yapılır?

Buzlukta Soğan Saklama Yapılışı :

Buzlukta soğan saklama için; ilk olarak 6 adet orta boy soğanın kabuğunu soyun. Ardından kabuğunu soyduğunuz soğanları güzelce yıkayıp, kurulayın.

Daha sonra her bir soğanı ortadan ikiye bölün. Soğanları minik küpler şeklinde doğrayın. Büyük soğan parçaları ve yarım olan soğanlar buzlukta iyi donmaz. Bu yüzden en etkili bir şekilde dondurmak için soğanı mutlaka küçük küçük doğrayın. Doğradığınız kuru soğanları buzdolabı poşetleri içerisine kullanacağınız miktarda paylaştırın. Ardından poşetleri yan yatırıp, eliniz ile üzerine bastırarak soğanların hafifçe yayılmasını sağlayın. Soğanların bu şekilde donması daha çabuk çözülmesini sağlayacaktır. Hem de buzlukta daha az yer kaplayacaktır.

Son olarak poşetlerin içindeki havayı tamamen alın. Bu işlemi bir pipet yardımı ile de yapabilirsiniz. Ardından poşetlerin ağzını sıkıca düğüm atıp, buzluk ya da derin dondurucu içerisine yerleştirin. Biz tarifte kilitli poşet kullandık. Siz isteğe göre klasik buzdolabı poşetleri içerisinde de yapabilirsiniz.

Soğanı Böyle Saklamak Hem Pratik Hem Çok Daha Ekonomik : Buzlukta Soğan Saklama

Bu yöntem ile hazırladığınız kuru soğanları buzlukta ya da derin dondurucuda 6-8 aya kadar saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman buzluktan çıkartıp, ihtiyaç olduğu kadarını alıp, buzunu çözdürmeden direk pişirebilirsiniz.

Kuru Soğan Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Buzdolabı, bütün kuru soğanı saklamak için uygun bir yer değildir. Soğanı saklamak için en uygun yer serin, güneş görmeyen ve karanlık ortamlardır. Fakat yemek için doğradığınız, dilimlediğiniz ya da yarım kullandığınız arta kalan soğanları kısa bir süre buzdolabında saklayabilirsiniz. Bunun için arta kalan soğanları kapalı bir kap içine koyup, ağzını güzelce kapatın. Buzdolabınızın kokmaması için ayrıca kabı buzdolabı poşetinin içine koyup, ağzını sıkıca bağlayabilirsiniz. Bu şekilde buzdolabında en fazla 3 gün kadar saklayabilirsiniz.

Buzlukta Soğan Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 poşet buzlukta soğan saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Soğan Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;