Ballı Zencefilli Ihlamur

Soğuk Algınlığı İçin Ballı Zencefilli Ihlamur Çayı

Ballı Zencefilli Ihlamur İçin Malzemeler :

  • 3 tutam ıhlamur
  • 3 dilim limon
  • 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil
  • Süzme bal
  • 3 su bardağı sıcak su

Ballı Zencefilli Ihlamur Nasıl Yapılır?

Ballı Zencefilli Ihlamur Yapılışı :

Demlik içine ıhlamur yapraklarını koyun. Üzerine limon dilimlerini ekleyin.

Daha sonra ıhlamur yapraklarının üzerine sıcak suyu dökün. Rendelenmiş taze zencefili de ekleyip, karıştırın. Hazırladığınız zencefilli ıhlamur çayını 5 dakika demlemeye bırakın.

Demlenen zencefilli ıhlamur çayını fincanlara dökün. Fincan başına 1 çay kaşığı süzme bal ekleyip, karıştırın.

Hazırladığınız ballı zencefilli ıhlamur çayını servis edebilirsiniz.

Ihlamur Nasıl Bir Bitkidir?

Ihlamur, sarkık, çiçek demetleri sarımsı bir renge ve aynı zamanda kendine has bir kokuya sahiptir. Bu çiçekler kurutularak çay gibi içilir.

Ihlamur Çayının İyi Geldiği Hastalıklar :

Ihlamur çayının strese karşı sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. Uykusuzluğa ve iç sıkıntısına iyi gelir. İdrar söktürücü, terletici özelliği vardır. Vûcut direncini artırır. Aynı zamanda yemek üzerine içilirse hazmı güçleştirir.

Ihlamur Çayının Soğuk Algınlığına Etkisi :

Ihlamur Çayının İyi Geldiği Hastalıklar :

Ihlamur çayı, öksürüğü keser. Göğüs yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Soğuk algınlığına yakalanmamak için kış aylarında bolca içilmelidir.

Emziren Anneler ve Bebekler İçin Ihlamur Çayı :

Ihlamur çayının sakinleştirici bir etkisi vardır. Ihlamur çayının sakinleştirici ve stres azaltıcı etkisi sayesinde, anne sütü vasıtasıyla bebeklere bu faydalar geçer. Bebekler daha sakin ve huzurlu olur.

Ihlamur çayının hazmı kolaylaştıran etkisi ile emziren anneler, anne sütü aracılığıyla bebeklere geçer. Bu da özellikle gaz sancısı çeken bebeklerin rahatlamasına ve gaz sancılarının azalmasına yardımcı olur. Eski zamanlarda ıhlamur 1-2 çay kaşığı ölçüsünde direk bebeğe de içirilirdi. Fakat günümüzde doktorlar, yeni doğan bebeklere özellikle ilk 6 ay anne sütünden başka hiçbir şey (su dahil) verilmemesinden yana olduğu için, bebeğe doğrudan ıhlamur içirilmesinden ziyade, anne sütü aracılığıyla alınmasını öneriyorlar.

Ballı Zencefilli Ihlamur

Ihlamur Çayının Kilo Vermeye Etkisi :

Özellikle sabahları aç karnına içilen ıhlamur çayı kilo vermeye yardımcı olur. Yemeklerden sonra içildiğinde de hazmı kolaylaştırır.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı


Ballı Zencefilli Ihlamur İle Alakalı Bunlar da Soruldu;