Ada Çayı

Ada Çayı Nasıl Demlenir? (2 Kişilik)

Ada Çayı İçin Malzemeler :

  • 4 gr kurutulmuş ada çayı
  • 2 su bardağı su
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 tatlı kaşığı bal

Ada Çayı Nasıl Yapılır?

Ada Çayı Yapılışı :

Ada çayı yapımı için; bir demlik içine 4 gr (yaklaşık 4 yemek kaşığı) kadar kurutulmuş ada çayı koyun. Ada çayının üzerine isteğe göre 1 adet çubuk tarçın ekleyin.

Diğer tarafta 2 su bardağı suyu bir cezve içinde kaynatın. Kaynattığınız suyu biraz dinlendirdikten sonra, demlikteki ada çayının üzerine dökün. Demliğin kapağını kapatıp, bu şekilde 5 dakika kadar demlenmesi için bekletin. Eğer ada çayını ocak üzerinde kaynatır ya da daha uzun demlerseniz hem ada çayının tadı acımtırak olur hem de ada çayı içerisindeki faydalı vitamin ve mineraller azalır.

Demlenen ada çayını süzüp, sıcak olarak bardaklara dökün. İsteğe göre çayın içine 1 tatlı kaşığı kadar bal koyup, karıştırın. Fakat ada çayının etken maddesini kaybetmemesi için içine asla limon sıkmayın.

Hazırladığınız ada çayını sıcak olarak servis edebilirsiniz. Ada çayının tok karna içilmesi ve günde 2-3 bardaktan daha fazla içilmemesi tavsiye edilir. Öğünlerden sonra tüketimi, hazma yardımcı olur. Özellikle de akşam yemeğinden sonra tüketilmesi uykuya dalmanızı ve rahat bir uyku çekmenizi kolaylaştırır.

Sayısız Derde Bu Çayın Sadece 2 Kaşığı Bile Şifa : Ada Çayı

Ada çayı, başta A ve K vitamini olmak üzere, B3, B6, B9 ve E vitamini bakımından da zengindir. Bunun yanında bakır, demir, kalsiyum, potasyum, manganez ve çinko mineralleri de içerir. Yumuşak içimli, hafif ve tatlı bir tada sahip bir bitki çayıdır. Hoş da bir kokusu vardır. Bu sebepten ötürü çay olarak tüketilmesinin yanında, bir çok yemeğe aroma vermek için de kullanılır.

Ada Çayı Zayıflatır Mı?

Vücutta oluşan şişkinliğin ana sebeplerinden biri de ödemdir. Ada çayı idrar söktürücü özelliği sayesinde ödemin vücuttan atılmasında çok etkilidir. Özellikle yemek sonrası içildiğinde, sindirim sistemini hızlandırır ve yağ yakımını arttırır. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.

Ada çayı, çok az miktarda da olsa lif, yağ ve protein içerdiğinden dolayı, yine az da olsa kalori de içerir. 1 fincan ada çayı yaklaşık 2 kaloridir.

Ada Çayını Hamileler ve Emziren Anneler İçebilir Mi?

Hamilelikte adaçayı tüketilmesi zararlıdır. Gebelikte yüksek tansiyona ve düşüğe neden olabilir.

Adaçayı anne sütünün kalitesini yakından etkileyen folik asit üretiminin azalmasına neden olabilir. Bu yüzden emziren annelerin içmesi önerilmez. Emzirme döneminde kullanıp kullanmamak için doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Ada Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Ada çayı, hormonların dengesini bozup, karaciğeri yorabilir. Hatta aç karna içilirse, mide yanmasına sebep olabilir. Fazla içildiğinde tansiyonu yükseltip, kalp çarpıntısına bile sebep olduğu bilinmektedir. Kan şekerini düşürebilir.

Ada Çayı Nasıl Demlenir? Başka Nasıl Yapılır?

Ada çayı hazırlamak için taze, kurutulmuş ya da hazır poşet çayları kullanılabilir. Yaygın olarak tercih edilen 2-3 farklı demleme yöntemi vardır. Fakat ocak üzerinde kaynatılarak demlenmesi önerilmez. Bu şekilde demlendiği zaman hem tadı acımtırak olur hem de ada çayı içerisindeki faydalı vitamin ve mineraller azalır.

Taze yapraklardan ada çayı yapmak için; 5-6 yaprak taze ada çayı yaprağını bir bardağın içine alın. Üzerine kaynamış sudan ekleyin. 4-5 dakika da bu şekilde demlemeye bırakın. Ardından taze ada çayı yapraklarını çıkartıp, içebilirsiniz. Poşet çay kullanarak ada çayı yapmak için; su bardağının içine poşet ada çayını koyun. Üzerine sıcak su dökün. 4-5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Ardından poşet çayı içinden çıkartıp, içebilirsiniz.

İçeresine damak zevkinize göre çubuk tarçın ekleyebilirsiniz. Bal ile tatlandırabilirsiniz. Fakat limon ile beraber içilmesi önerilmez. Çünkü limon ada çayı içindeki etken maddeyi yok eder.

Ada Çayı Neye İyi Gelir?

Ada çayı, alzheimer, diyabet, yüksek kolesterol, menopoz gibi hastalıklarda iyileştirici özelikleri saptanmıştır. Ayrıca karaciğeri temizleyip, kan şekerini düşürür. Astım ve bronşite de iyi gelir. Boğaz enfeksiyonunda ve ağız içi yaralarında da iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca özellikle yemeklerden sonra oluşan sindirimin sorunlarının giderilmesini sağlar ve hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemini hızlandırır. Mide yanmasını azaltır ve mideyi rahatlatır.

Yapılan çalışmalar sonucunda ada çayının aşırı terleme sorununa da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Stres, yorgunluk ve uykusuzluğa da iyi gelir. Aynı zamanda pek çok organı toksik maddelerden arındırır.

Kadınlar için ise adet gecikmesi, adet dönemi öncesi görülen mide bulantısı ve baş ağrısı gibi sorunların çözümünde etkilidir. Ayrıca ciltte oluşan sorunlar ile selülite karşı da iyi geldiği araştırmalar sonucunda görülmüştür.

Ada Çayı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 7 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 2 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik ada çayı içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Ada Çayı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;