Ihlamurlu Ayva Kabuğu Çayı

Ayvalı Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir? (4 Kişilik)

Ihlamurlu Ayva Kabuğu Çayı İçin Malzemeler :

  • 2 adet orta boy ayva
  • 1 adet orta boy elma
  • 2 tutam ıhlamur
  • 4 diş karanfil
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 litre su

Ihlamurlu Ayva Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamurlu Ayva Kabuğu Çayı Yapılışı :

Ihlamurlu ayva kabuğu çayı yapımı için; 2 adet orta boy ayvayı güzelce yıkayıp, kurulayın. Ayvaların kabuklarını bıçak yardımı ile çok fazla ince olmayacak şekilde güzelce soyun.

Diğer tarafta ayva kabuklarını ısıya dayanıklı cam ya da porselen bir demlik içine koyun. Bitki çaylarının vitamin değerlerinin kaybolmaması için çelik çaydanlık kullanılması önerilemez. Ayva kabuklarının üzerine 1 adet orta boy elmanın kabuğunu soyup, ekleyin.

Daha sonra kabuğunu soyduğunuz ayvaları ortadan ikiye kesip, çekirdekleri ile beraber çekirdek yatağını çıkartıp, demliğin içine koyun. Ardından 2-3 tutam ıhlamur ve 3-4 diş karanfil ekleyin. Son olarak demliğin içine 1 litre su döküp, karıştırın. Demliği ocak üzerine alıp, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra demliğin kapağını kapatıp, kısık ateş üzerinde 10 dakika daha demlenmeye bırakın. Demlenen ıhlamurlu ayva çayını süzün. Damak tadınıza göre içine bal ekleyebilirsiniz.

Şifa İçin Her Gece Kaynatıp Bir Bardak İçin : Ihlamurlu Ayva Kabuğu Çayı

Hazırladığınız ıhlamurlu ayva çayını servis edebilirsiniz. Bitki çayının etken maddesini kaybetmemesi için, içine limon eklemeniz yada limon suyu sıkmanız önerilmez. Aç ya da tok karna içilmesi fark etmeksizin günde en fazla 2 fincandan daha fazla içilmesi önerilmez.

Ihlamurlu Ayva Çayını Kimler İçmemelidir? Ayva Çayını Hamileler ve Emziren Anneler İçebilir mi?

Ihlamurlu ayva çayını, kronik rahatsızlığı olanlar ve düzenli ilaç kullananların içmemesi önerilir.

Hamileler ve emziren annelere bilinen herhangi bir zararı olmamakla beraber, kullanımı konusunda doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.

Ihlamurlu Ayva Çayı Nasıl Bir Çaydır? Başka Nasıl Yapılır?

Ihlamurlu ayva çayı, hafif mayhoş tada sahip bir bitki çayıdır. Bu çayı ayva kabukları ile yapabileceğiniz gibi ayvanın kendisini kullanarak da yapabilirsiniz. Damak tadınıza göre bu çayı demlerken içine kuş burnu meyvesi de ekleyebilirsiniz. Ayva çayını damak tadınıza göre zenginleştirebilirsiniz.

Ihlamurlu Ayva Çayının Faydaları Nelerdir?

Ayva içeriğinde bulunan A, B ve C vitaminleri ile güçlü bir vitamin ve mineral kaynağıdır. İçeriğinde barındırdığı antioksidan ve polifenolik yönü güçlü bileşenleri sayesinde grip, nezle, öksürük ve soğuk algınlığı başta olmak üzere kansızlık ve demir eksikliği rahatsızlıklarına karşı tam bir şifadır. Lifli yapısı sayesinde de bağırsak ve sindirim sistemi problemlerinde doğal bir şifa kaynağıdır.

Ihlamur içeriğinde bulunan A, B6, C ve P vitaminlerinin yanı sıra demir, manganez ve kalsiyum gibi mineraller bakımından da zengindir. Antioksidan yönü yine oldukça kuvvetlidir. Bu özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda çok iyi bir idrar söktürücü ve terlemeye yardımcı bir bitkidir. Sinirleri yatıştırır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.

Ihlamurlu Ayva Kabuğu Çayı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 10 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik ıhlamurlu ayva kabuğu çayı içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Ihlamurlu Ayva Kabuğu Çayı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;