Öksürük İçin Tereyağında Ayva

Tereyağında Pişirilen Pekmezli Ayva Tarifi (1 Küçük Boy Kavanoz)

Öksürük İçin Tereyağında Ayva İçin Malzemeler :

  • 2 adet orta boy ayva
  • 1 küçük çay bardağı pekmez
  • 1 yemek kaşığı dolusu tereyağı

Öksürük İçin Tereyağında Ayva Nasıl Yapılır?

Öksürük İçin Tereyağında Ayva Yapılışı :

Öksürük için tereyağında ayva yapımında; 2 adet orta boy ayvanın kabuğunu soyup, çekirdek kısmını temizleyin. Ardından ayvaları küçük küpler halinde doğrayın.

Diğer tarafta orta boy geniş bir tava içine 1 yemek kaşığı dolusu tereyağı koyup, eritin. Eriyen yağın üzerine doğranmış ayvaları ekleyin. Ayvalar yumuşayana kadar yaklaşık 20-25 dakika sürekli karıştırarak, pişirin.

Daha sonra yumuşayan ayvaların üzerine 1 küçük çay bardağı pekmez dökün. Pekmezli ayva karışımını 6-7 dakika orta kısık ateş üzerinde sürekli karıştırarak, pişirmeye devam edin.

1 Kaşığı Bile Direk Etki Ediyor : Öksürük İçin Tereyağında Ayva

Hazırladığınız öksürük için tereyağında pekmezli ayvayı ocak üzerinden alıp, kenarda ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra orta boy küçük bir kavanoz içine doldurup, her gün tüketebilirsiniz.

Ayvanın Faydaları Ve İyi Geldiği Rahatsızlıklar

Ayva öksürüğe iyi gelen meyvelerin başında gelmektedir. Tereyağında pişirilen ayva da bronşitten tüberküloz hastalığına, nefes yolu rahatsızlıklarından müzmin öksürüğe kadar bir çok rahatsızlığa iyi geldiği söylenmektedir.

Ayva kalbi güçlendirir ve rahatlatır. Kalpteki sıkıntı ve çarpıntıyı alır. Sakinleştirir. Tansiyonu düşürür. Damar sertliğine iyi gelir.

Ayva hazmı kolaylaştırır. Mideyi rahatlatır. Bağırsaklardaki iltihapları önler ve sindirimi rahatlatmak için bağırsakları çalıştırır. Safrayı düzenler. Mide bulantısını geçirir. Kötü ağız kokusunu giderir.

Ayva varise karşı iyidir, yorgunluğu, bitkinliği giderir. Ayakların tutukluk yapmasını önler.

Ayvanın kendisi, kabuğu hatta çekirdeği bile solunum sistemi rahatsızlıkları için doğal bir iyileştiricidir. Bu kürün yanı sıra ayvayı dilimleyip, kabukları ile beraber kaynatırsanız öksürüğü hızla kesip, bronşlarınızı açar.

Ayva kabuğu ve çekirdeği birlikte kaynatılıp içilirse, idrar yolu iltihaplanmasına iyi gelir. Ayrıca böbreklere faydalıdır. Terlemeye ve vücuttan toksin maddelerin atılmasına yardım eder.

Ayrıca hazırlanan bu ayva çayı ile gargara yapılırsa, boğaz iltihaplarına iyi gelir ve ağız içi yaraları geçirir.

Öksürük İçin Tereyağında Ayva Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 40 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 25 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 küçük boy kavanoz öksürük için tereyağında ayva içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Öksürük İçin Tereyağında Ayva İle Alakalı Bunlar da Soruldu;Öksürük İçin Tereyağında Ayva: