Öksürük İçin Pekmezli Şurup

Pekmezli Tereyağlı Öksürük Şurubu Tarifi (1 Küçük Boy Kavanoz)

Öksürük İçin Pekmezli Şurup İçin Malzemeler :

  • 1 su bardağı pekmez
  • 1 çay bardağı su
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Öksürük İçin Pekmezli Şurup Nasıl Yapılır?

Öksürük İçin Pekmezli Şurup Yapılışı :

Öksürük için pekmezli şurup yapımında; küçük bir tencere içine 1 su bardağı pekmez koyun. Tercihen keçiboynuzu ya da üzüm pekmezi kullanabilirsiniz. Pekmezin üzerine 1 çay bardağı su döküp, karıştırın. Orta kısık ateş üzerinde ısınmasını sağlayın. Tarifte pekmezin şeker oranını azaltmak için su kullanıyoruz. Eğer çok yoğun tatlı bir pekmeziniz varsa, su miktarını arttırabilirsiniz.

Isınan pekmezli karışımın içine 1 yemek kaşığı tereyağı koyun. Karışımı sürekli karıştırarak, tereyağın erimesini sağlayın. Ardından ocak üzerinden alın. Pekmezli tereyağı karışımını küçük bir kavanoz içine döküp, soğumaya bırakın.

Geçmeyen Öksürüğü Bile Bu 2 Malzemeli Karışım Şıp Diye Keser : Öksürük İçin Pekmezli Şurup

Pekmezli şurubunun içimini kolaylaştırıp, tadını biraz dengelemek isterseniz karışımın içine 1-2 damla limon suyu da katabilirsiniz. Ev yapımı öksürük şurubunu, güneş görmeyen serin ve kuru bir yerde 3-4 gün muhafaza edebilirsiniz. Sabah akşam 1 yemek kaşığı olarak içebilirsiniz. Fakat şurubu içtikten sonra en az 30 dakika kadar herhangi bir şey yenmemeli ve içilmemelidir.

Öksürük İçin Pekmezli Şurubu Kimler Kullanmalıdır?

Her türlü rahatsızlığınızda her zaman mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda ilerlemelisiniz. Bilinen bir rahatsızlığınız varsa ya da düzenli ilaç kullanıyorsanız, her ne kadar doğal bir karışım olsa da doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Hamileler ve emziren anneler yine doktorlarına danışarak bu karışımı kullanabilirler. 1 yaşının altındaki bebeklerde kullanımı için mutlaka çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Öksürük İçin Pekmezli Şurubun Faydaları Nelerdir?

Tereyağlı pekmezli karışım boğaz ağrısına iyi gelip, şiddetli öksürüğü keser. Balgam söktürür ve ciğerleri rahatlatır. Eğer ileri düzey bir enfeksiyon yok ise kullanıma başladıktan 1-2 gün içerisinde öksürüğe iyi gelecektir. Bağışıklığı güçlendirir, vücut ısısını yükseltir, üşümeyi keser ve grip, nezle, bronşit gibi soğuk algınlığı hastalıklarını atlatmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra vücuda enerji ve zindelik verir. Bunların yanı sıra sindirimi düzenler ve aynı zamanda mideyi de rahatlatır.

Öksürük İçin Pekmezli Şurup Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 küçük boy kavanoz öksürük için pekmezli şurup içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Öksürük İçin Pekmezli Şurup İle Alakalı Bunlar da Soruldu;Öksürük İçin Pekmezli Şurup: