Cin Biberi Turşusu

Acı Süs Biberi (Cin Biber) Turşusu Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Cin Biberi Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr orta boy cin biberi
  • 1 baş sarımsak
  • 2 tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 8 diş limon tuzu
  • 1 su bardağı üzüm sirkesi
  • Kaynar su

Cin Biberi Turşusu Nasıl Yapılır?

Cin Biberi Turşusu Yapılışı :

Cin biberi turşusu için; ilk olarak yarım kilo cin biberini bolca su içinde yıkayıp, suyunu iyice süzün. Biberlerinizi seçerken taze ve diri olmasına özen gösterin. Bu sayede turşunuz daha lezzetli ve daha kaliteli olacaktır. Ardından biberlerin sap kısımlarını bir mutfak makası ile kesin. Daha sonra cin biberlerinin üzerinde sivri bir bıçak ucuyla 1-2 yerinden hafifçe delikler açın. Ardından 1 baş sarımsağı güzelce ayıklayın. Tarifte kullandığımız su bardağı ölçüsü 200 ml dir.

Diğer tarafta 2 adet orta boy kavanozun yarısına gelecek kadar biberlerden yerleştirin. Biberleri kavanozlara yerleştirme esnasında eliniz ile mutlaka hafifçe sıkıştırarak, koyun. Biberlerin üzerine 3-4 diş sarımsak serpiştirin. Tekrar kavanozlara kalan biberleri eliniz ile hafifçe bastırarak, doldurun. Üzerlerine tekrardan biraz sarımsak serpiştirin.

Cin biberleri kavanozlara yerleştirdikten sonra her iki kavanozun üzerine önce 1 er tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu ekleyin. Daha sonra her iki kavanoza yarım şar çay kaşığı toz şeker koyun. Ardından her iki kavanozun içine 4 diş limon tuzu ekleyin.

Son olarak her iki kavanoza ayrı olacak şekilde yarım su bardağı üzüm sirkesi dökün. Üzüm sirkesi yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz. Daha sonra biberlerin üzerine hafifçe çıkana kadar kaynar su dökün. Hemen ardından kavanozların kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Bekletmeden kavanozları ters çevirip, vakumlanması için soğuyana kadar bu şekilde bekletin. Kavanozları ters çevirmek istemiyorsanız, üzerine kalın bir bez örtüp, kendi sıcaklığı ile vakumlanması için yine iyice soğuyana kadar örtülü bir şekilde bekletin.

Bu Turşu Her Zaman Hep Kütür Kütür Kalır, Üzerinden Yıllar Geçse Bile Yumuşamaz : Cin Biberi Turşusu

Hazırladığınız acı cin biberi turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 15 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Cin Biberi Nedir? Cin Biberinden Neler Yapılır?

Cin biberi, genellikle 2 değişik formda karşımıza çıkan acı bir biber türüdür. Bu formların ilki sert gövdeli sivri biber görünümdedir. Koyu yeşil ve kırmızı renklerde yaygın olarak bulunur. Diğer formu ise küçük ve tombul süs biberi şeklidir. Sarı, yeşil ve kırmızı renklerde olabilir.

Cin biberi, cin biber ve süs biberi olarak da isimlendirilir. Bu biberler ağırlıklı olarak turşu yapımında tercih edilse de, ezme ve sos yapımında da kullanmak mümkündür. Arzu eden yemeklerin yanında taze olarak da tüketebilir.

Cin Biberi Turşusu Nasıl Bir Turşudur?

Herkesin kolaylıkla yapabileceği, enfes görüntüsü ile ağzınızı sulandıracak, yapımı son derece pratik, tam ölçülü, kütür kütür ve çok lezzetli bir turşudur. Bu turşuyu cin biberi ile yapabileceğiniz gibi başka istediğiniz biberler ile de turşularınızı hazırlayabilirsiniz.

Cin Biberi Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz cin biberi turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Cin Biberi Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;