Domates Turşusu

Kaynar Su İle Yeşil Domates Turşusu Tarifi (3 Orta Boy Kavanoz)

Domates Turşusu İçin Malzemeler :

  • 1 kilo orta boy yeşil domates
  • 1,5 çay bardağı üzüm sirkesi
  • 1 baş sarımsak
  • 3 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 1,5 çay kaşığı toz şeker
  • 9 diş limon tuzu
  • Kaynar su

Domates Turşusu Nasıl Yapılır?

Domates Turşusu Yapılışı :

Domates turşusu yapımı için; öncelikle 1 kilo yeşil domatesi iyice yıkayın. Ardından yeşil domateslerin kabuğunu soymadan büyüklüklerine göre orta kalınlıkta olacak şekilde dilimleyin. Biz tarifte orta büyüklükte yeşil domates kullandık. Eğer siz biraz daha küçük domates kullanacaksanız 2 ya da 4 parçaya bölebilirsiniz. Diğer tarafta 1 baş sarımsağı ayıklayıp, küçük küçük dilimleyin. Tarifte kullandığımız çay bardağı ölçüsü 110 ml dir.

Daha sonra 3 adet orta boy kavanozun içine biraz sarımsak serpiştirin. Ardından kavanozların yarısına gelecek kadar dilimlediğiniz domatesleri yerleştirin. Domateslerin üzerine tekrardan biraz sarımsak serpiştirin. Ardından kavanozlara kalan domatesleri eliniz ile sıkı bir şekilde hafifçe bastırarak, doldurun. Sarımsak miktarını isteğe göre azaltıp, çoğaltabilirsiniz.

Her üç kavanoza yerleştirilen yeşil domateslerin üzerine ayrı olacak şekilde öncelikle 1 er tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu koyun. Ardından her bir kavanoza yarım şar çay kaşığı toz şeker ve 3-4 diş limon tuzu ekleyin.

Daha sonra her üç kavanoza ayrı olacak şekilde yarım çay bardağı üzüm sirkesi dökün. İsteğe göre elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Son olarak kavanozlara domateslerin üzerine çıkana kadar kaynar su dökün. Kavanozların kapaklarını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Hemen ardından kavanozları ters çevirip, vakumlanmasını sağlayın. Turşunuzu bu şekilde iyice soğuyana kadar bekletin. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın.

Bu Turşu 2 Yıl Bile Geçse Ne Yumuşar Ne Bozulur : Domates Turşusu

Hazırladığınız kaynar su ile yeşil domates turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 10 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Domates Turşusu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Sert ve kıtır kıtır domates turşusu yapmak için mutlaka henüz olgunlaşmamış, sert ve yem yeşil domatesler tercih etmelisiniz.

Turşuyu kurduktan sonra, kapakların tuttuğundan emin olmak için mutlaka kontrol edin. Eğer kapaklarınız tutmamış ise mutlaka yeni bir kapak ile turşuyu tekrar kurun.

Turşuyu kurduktan sonra güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde muhafaza edin. Açtıktan sonra tamamını bitirmediyseniz, üzerinin beyazlamaması ve küflenmemesi için mutlaka buz dolabında saklayın.

Domates Turşusu Nasıl Bir Turşudur? Başka Nasıl Yapılır?

Kaynar su ile yeşil domates turşusu, herkesin çok kolay bir şekilde yapabileceği, yapıldıktan sonra asla bozulmayan, yumuşamayan, kıtır kıtır diri ve ekşimsi bir turşu tarifidir.

Yeşil domates turşusuna hafif acı tat da çok yakışır. Bu yüzden arzu ederseniz bu turşuyu kurarken en üste bir kaç acı biber de koyabilirsiniz. Turşuyu kurarken koyacağınız acı biberler turşunun orijinal tadının yanı sıra turşuya hafif acımtırak bir lezzet de verecektir.

Domates Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 orta boy kavanoz domates turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Domates Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;