Soğan Turşusu

Kırmızı Soğan Turşusu Tarifi (2 Küçük Boy Kavanoz)

Soğan Turşusu İçin Malzemeler :

  • 4 adet küçük boy kırmızı soğan
  • 1 su bardağı su
  • 2 su bardağı sirke
  • 2 çay kaşığı tuz

Soğan Turşusu Nasıl Yapılır?

Soğan Turşusu Yapılışı :

Soğan turşusu yapımı için; 3-4 adet küçük boy kırmızı soğanın kabuğunu soyup, yıkayın. Soğanları çok kalın olmayacak şekilde halkalar halinde kesin.

Daha sonra 2 küçük boy kavanozun içine soğanları güzelce yerleştirin. Soğanların üzerine 1 er çay kaşığı tuz ekleyin. Ardından kavanozların üçte birine gelecek kadar su dökün. Soğanların üzerine çıkacak kadar da sirke dökün. Bu esnada isteğe göre biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Son olarak kavanozların kapağını sıkıca kapatın. Kavanozları alt üst edip, sirke ve suyun karışmasını sağlayın.

2 Günde Yemeğe Hazır : Soğan Turşusu

Hazırladığınız soğan turşusunu buzdolabında 2 gün bekletin. Daha sonra yemeklerinizin yanında salata ya da garnitür olarak servis edebilirsiniz.

Soğan Turşusu Nasıl Bir Turşudur? Başka Nasıl Yapılır?

Soğan turşusu; çok kısa sürede hazırlayabileceğiniz en hızlı turşulardan bir tanesidir. Kütür kütür ve çok lezzetli bir turşu tarifidir. Bu turşuyu kırmızı soğan ile yapabileceğiniz gibi arpacık soğan ya da beyaz soğan ile de yapabilirsiniz.

Soğan turşusunun ideal su-sirke oranı üçte bire üçte ikidir. Yani kavanozun üçte birine gelecek kadar su konulduktan sonra kalan kısmı sirke ile doldurulur. Ama arzu ederseniz hiç su katmadan, tamamını sadece sirke ile de yapabilirsiniz.

Soğan turşusu yaparken içine limon suyu katabileceğiniz gibi arzu ederseniz turşu olduktan sonra üzerine limon sıkıp, servis edebilirsiniz.

Soğan Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 küçük kavanoz için soğan turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Soğan Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;