Lahana Turşusu

Kaynar Su İle Beyaz Lahana Turşusu Tarifi (3 Orta Boy Kavanoz)

Lahana Turşusu İçin Malzemeler :

  • 1,5 kilo beyaz lahana
  • 1 adet büyük boy havuç
  • 3 adet limon dilimi
  • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 3 çay kaşığı toz şeker
  • 1 su bardağı üzüm sirkesi
  • 6 diş sarımsak
  • Kaynar su

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Lahana Turşusu Yapılışı :

Lahana turşusu yapımı için; öncelikle 1 buçuk kilo beyaz lahananın dış yapraklarını ayıklayıp, bolca su içinde iyice yıkayın. Lahananın çok fazla sert olan kısımları varsa kullanmayın. Lahanaların ezik ve çürük olmamasına mutlaka dikkat edin.

Daha sonra dış yapraklarını ayıkladığınız lahanaları bıçak yardımı ile istediğiniz büyüklükte doğrayın. Doğradığınız lahanaları derin bir kap içine koyun. Üzerlerine 3 yemek kaşığı kaya tuzu ya da salamura tuzu serpiştirin. Lahanaları tuzla birlikte hafifçe yumuşayana kadar elinizle 10 dakika kadar ovun. Turşunuzun hızlı bir şekilde olgunlaşmasını istiyorsanız her bir kavanozun tabanına isteğe göre 5-6 adet nohut koyabilirsiniz. Diğer tarafta 3 adet orta boy kavanoza doğradığınız lahanaları eliniz ile sıkıştırarak, yarısına kadar doldurun. Araya lezzet ve aroma katması için havuç dilimleri ve sarımsak koyun. Tarifte 1 adet havuç ve 6 diş sarımsak kullandık. Siz damak tadınıza göre bu miktarı arttırıp, azaltabilirsiniz. Hatta arzu ederseniz içine acı biber de ekleyebilirsiniz. Üzerlerine kalan lahanaları eliniz ile sıkı bir şekilde bastırarak, kavanozları doldurun.

Lahanaları kavanozlara yerleştirdikten sonra her üç kavanoza birer çay kaşığı toz şeker ekleyin. Daha sonra 1 su bardağı üzüm sirkesini her üç kavanoza eşit bir şekilde paylaştırın. Üzüm sirkesi yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Ardından kavanozların üzerine birer adet limon dilimi yerleştirin. Son olarak kavanozlara lahanaların üzerine çıkana kadar kaynar su dökün. Kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın. Kavanozunuzu ve kapakları kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Hemen ardından kavanozları ters çevirip, vakumlanmasını sağlayın. Turşunuzu bu şekilde 1 gün boyunca bekletin.

Bittikçe Tekrar Tekrar Yapacağınız Tam Ölçülü Kıtır Kıtır Bir Turşu : Lahana Turşusu

Hazırladığınız beyaz lahana turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 10-15 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Lahana Turşusu Sıcak Su İle Yapılır Mı?

Lahana turşusu soğuk su ile yapıldığı gibi sıcak su ile de yapılır. Bunun için cam kavanozlara malzemelerin üzerini geçecek kadar kaynar su dökülür ve kapaklar hava almayacak şekilde sıkıca kapatıldıktan sonra kavanozlar ters çevrilir. Bu sayede kavanozlar sıcaktan dolayı iyice vakumlanır ve turşunuz çıtır çıtır olur.

Lahana Turşusunun Erimemesi İçin Ne Yapmalı?

Lahana turşusu yapımında mutlaka kaya tuzu kullanılmalıdır. Elma sirkesi ya da üzüm sirkesi koyulmalıdır. Kullanılacak turşu malzemelerinin taze olmasına dikkat edilmelidir. Turşu güneş görmeyen serin bir yerde bekletilmelidir.

Lahana Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 orta boy kavanoz lahana turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Lahana Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;